Trwa ładowanie...
21-07-2008 11:55

Sikorski: Polska i USA coraz bliżej ws. tarczy

Minister spraw zagranicznych Radosław
Sikorski ocenił, że jego rozmowa z dyrektorem ds.
Europy i Eurazji w Departamencie Stanu Danielem Friedem przyniosła
"kolejne przybliżenie stanowisk między Polską a USA ws. tarczy
antyrakietowej".

Sikorski: Polska i USA coraz bliżej ws. tarczyŹródło: PAP
d3y9gma
d3y9gma

Po spotkaniu Sikorski przypomniał, że Fried przybył do Warszawy na "smutne uroczystości pogrzebu" prof. Bronisława Geremka, który - jak mówił szef MSZ - był wieloletnim przyjacielem amerykańskiego polityka.

Jednak - jak zaznaczył Sikorski - "jak to bywa między przyjaciółmi" rozmawiali również z Friedem o sprawach najważniejszych dla stosunków polsko-amerykańskich, m.in. o tarczy antyrakietowej.

To była dobra rozmowa, która stanowiła kolejne przybliżenie stanowisk między Polską a USA ws. tarczy rakietowej- ocenił Sikorski.

Również Fried mówił podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami o postępie w sprawie tarczy i określił rozmowę z Sikorskim jako dobrą. Naszą intencją jest osiąganie dalszego postępu- zapewnił Fried.

d3y9gma

Mówiąc o "smutnym celu" swojej wizyty w Polsce Fried podkreślił, że odejście "wielkiego polskiego bohatera demokracji" to bardzo smutny moment dla jego rządu.

Po spotkaniu w gmachu MSZ przy al. Szucha obaj politycy udali się na uroczystości pogrzebowe profesora Geremka.

Dziennikarze dopytywali rzecznika MSZ Piotra Paszkowskiego, o wcześniejsze pogłoski, jakoby polsko-amerykańskie negocjacje utknęły w martwym punkcie.

Paszkowski odparł, że rzeczywiście pojawiły się "jakieś spekulacje" o tym, że strona amerykańskie uznała negocjacje za zakończone i nie zdradza chęci ich kontynuowania.

d3y9gma

Myślę, że dzisiejsze spotkanie (Sikorskiego z Friedem) świadczy o tym, że jest pełna wola kontynuowania rozmów. Podobne rozmowy będą się odbywać w środę, kiedy dojdzie do spotkania grupy konsultacyjnej do spraw współpracy strategicznej - podkreślił rzecznik MSZ.

Jak dodał, strona polska widzi "wszelkie oznaki intencji strony amerykańskiej" do kontynuowania rozmów. Paszkowski oświadczył, że tak jak Sikorski i Fried stwierdzili po spotkaniu, następuje pewne zbliżenie stanowisk między Warszawą a Waszyngtonem.

Dopytywany o informację, że Sikorski przeciąga negocjacje w sprawie tarczy, aby najpierw odbyły się wybory prezydenckie w USA, Paszkowski oświadczyć, że chciałby temu stanowczo zaprzeczyć. Minister Sikorski absolutnie nie ma żadnych motywacji, aby kwestie negocjacji przeciągać na następną administrację - podkreślił rzecznik resortu.

d3y9gma

Myślę, że wszystkie te spekulacje są absolutnie nieuzasadnione. Chcemy zakończyć te negocjacje, jak najszybciej - w momencie, kiedy będzie to możliwe, kiedy obydwie strony dojdą do punktu zbliżenia umożliwiającego podpisanie finalnej umowy - dodał.

Tymczasem, w tle negocjacji pojawiły się nieoficjalne informacje o prawdopodobnym odwołaniu ze stanowiska wiceszefa MSZ głównego negocjatora strony polskiej Witolda Waszczykowskiego.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do MSZ, w zeszłym tygodniu Sikorski miał zwrócić się do premiera Donalda Tuska o odwołanie Waszczykowskiego. MSZ oficjalnie wówczas zaprzeczał. O sprawie napisała "Rzeczpospolita" również powołując się na nieoficjalne źródła w MSZ. Rzecznik MSZ nie chciał komentować sprawy.

d3y9gma

Na początku lipca Waszczykowski przebywał w Waszyngtonie, gdzie prowadził negocjacje, zakończone przedstawieniem oferty Amerykanów w sprawie tarczy. Propozycję tę przywiózł do Warszawy; nie zyskała ona jednak aprobaty premiera i ministra spraw zagranicznych. 4 lipca Donald Tusk oświadczył, że Polska nie otrzymała satysfakcjonujących gwarancji bezpieczeństwa.

Niemal natychmiast pojawiły się nieoficjalne informacje pochodzące z MSZ, że Waszczykowski "przekroczył swój mandat negocjacyjny" w Waszyngtonie, bo - według tych źródeł - w negocjacjach miał pozytywnie ocenić amerykańską ofertę. Pojawiły się doniesienia, że Waszczykowski zapłaci za to stanowiskiem.

Wiceszef MSZ, który jako jedyny pozostawał na tym stanowisku jeszcze od czasów rządów PiS, jest uznawany przez obserwatorów życia politycznego za zadeklarowanego zwolennika umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Nieoficjalnie w MSZ mówi się też o jego dobrych stosunkach z Pałacem Prezydenckim, co budzi nieufność szefa resortu.

Sytuację Waszczykowskiego w MSZ utrudnił zapewne fakt, że to jego - i ministra Sikorskiego - prezydent poprosił na rozmowę do Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Ta swoista konfrontacja została, zgodnie z przepisami, nagrana. Media komentowały wówczas, że prezydent chciał mieć dowód na wypadek, gdyby Sikorski nie przedstawiał prawdziwej wersji ze stanu negocjacji.

d3y9gma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y9gma
Więcej tematów