Trwa ładowanie...
08-09-2006 15:20

Sikorski odznaczył pracowników w 80-lecie Instytutu Lotnictwa

Z okazji 80-lecia istnienia Instytutu
Lotnictwa w Warszawie, minister obrony narodowej Radosław
Sikorski, medalami za zasługi dla obronności kraju, odznaczył 14
pracowników tej placówki. Goście piątkowych uroczystości
jubileuszowych mogli zrobić sobie zdjęcia pamiątkowe m.in. z
samolotem Iskra.

Sikorski odznaczył pracowników w 80-lecie Instytutu LotnictwaŹródło: PAP
d3h7nyi
d3h7nyi

Szef resortu ON powiedział, że Instytut powołany został w 1926 roku w celu zaspokojenia naturalnych lotniczych aspiracji młodego państwa Polskiego, z potrzeby posiadania narodowych sił powietrznych zdolnych chronić odzyskaną państwowość. Podkreślił, że placówka z powodzeniem uczestniczyła w wielu programach badawczo-rozwojowych. To właśnie tu zaprojektowano i certyfikowano pierwszy polski samolot odrzutowy Iskra- mówił.

Sikorski przypomniał, że w przyszłym tygodniu w obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego, Polsce zostanie przekazany pierwszy samolot wielozadaniowy F-16. A w listopadzie F-16 z biało-czerwonymi szachownicami podejmą służbę w Polsce i dla Polski - dodał.

Odczytano list gratulacyjny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Święto 80-lecia Instytutu jest szczególną okazją, aby wyrazić głęboki szacunek i uznanie wszystkim tym, którzy przyczyniają się do naukowych sukcesów naszego kraju. Trzeba pamiętać, że rekordy i świadectwa kunsztu lotniczego naszych pilotów najczęściej wiązały się z sukcesami naszych konstruktorów - napisał prezydent.

Instytut Lotnictwa powstał w 1926 roku. W początkowym okresie jego zadania sprowadzały się do prób sprzętu lotniczego oraz nadzoru nad powstającym przemysłem lotniczym. Później zakres jego działalności został rozszerzony o tematykę naukowo-badawczą, w szczególności aerodynamikę i mechanikę lotu oraz wytrzymałość. Przeszły tu próby i badania prawie wszystkie polskie samoloty m.in.: P-11, PZL-23 "Karaś", PZL-37 "Łoś", samoloty RWD i PWS.

Po wojnie Instytut wznowił działalność już w 1946 roku. W latach 1954-2005 Instytut uzyskał około 400 patentów.

d3h7nyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h7nyi
Więcej tematów