Sikorski o wojnie. "Bliżej niż wielu chce przyznać"
Podczas konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odniósł się do sytuacji na wschodzie Europy. - Niebezpieczeństwo jest dużo bliżej, niż wielu z nas chce przyznać - zauważył szef polskiej dyplomacji. Na konferencji w Berlinie byli również przedstawiciele Ukrainy, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz specjalna pełnomocniczka USA ds. Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas swojego wystąpienia skierował apel do przedsiębiorców z krajów uczestniczących w konferencji. Kułeba zachęcał do inwestowania w Ukrainę, podkreślając, że kraj ten jest otwarty na nowe inwestycje. Zwrócił uwagę na fakt, że Ukraińcy to świetni przedsiębiorcy, z którymi warto nawiązać współpracę.
Kułeba, odpowiadając na pytanie dotyczące najbardziej pilnych potrzeb Ukrainy, przypomniał o konieczności dostarczenia zestawów obrony przeciwlotniczej. Zaznaczył, że te systemy są niezbędne do ochrony ludności cywilnej przed rosyjskimi nalotami. Minister podkreślił również, że Ukraina dąży do członkostwa w Unii Europejskiej, co jest dla niej sprawą kluczową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europa skręca w prawo. "Przerażające". Niemcy komentują wyniki wyborów
Zapewnienia o dalszej pomocy
Spotkanie dyplomatów prowadziła Annalena Bearbock, szefowa MSZ Niemiec. Przypomniała o zobowiązaniach Berlina wobec Ukrainy i potępiła agresję ze strony Rosji. Bearbock podkreśliła, że Unia Europejska gwarantuje demokrację i wolność, odnosząc się do aspiracji Kijowa do członkostwa we wspólnocie.
Antonio Tajani, szef MSZ Włoch i wicepremier, zapowiedział pomoc finansową na odbudowę infrastruktury i innych kluczowych sektorów w kraju, w wysokości 140 milionów euro. Dodatkowo Włochy planują przeznaczyć 45 milionów euro na odbudowę Odessy. Tajani poinformował również, że w pakiecie wojskowym dla Kijowa znajdzie się zestaw obrony przeciwlotniczej SAMP-T.
Pritzker o warunkach wsparcia
Penny Pritzker, specjalna przedstawicielka USA ds. gospodarczej odbudowy Ukrainy, potwierdziła zobowiązanie administracji prezydenta Joe Bidena do wsparcia Ukrainy. Przypomniała, że USA tymczasowo zniosły cła na import stali do Ukrainy, aby wesprzeć gospodarkę tego kraju. Pritzker zwróciła również uwagę na konieczność kontynuowania reform przez kraj i walki z korupcją, podkreślając, że od tego zależy wsparcie ze strony USA.
David Cameron, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, podkreślił, jak skutecznie Ukraina poradziła sobie z flotą rosyjską na Morzu Czarnym. Dzięki temu Odessa, najważniejsze ukraińskie miasto portowe, nie jest już tak zagrożone, jak na początku konfliktu. Cameron zaapelował również o kontrolę i zatrzymanie wszystkich tankowców przewożących rosyjską ropę w zachodnich portach, ze względu na zagrożenie, jakie one stwarzają.
Sikorski namawia Kijów do działania
Sikorski zadeklarował, że wie, iż Ukraina umie przeprowadzać wielkie reformy, ale nie może z nimi czekać. Szef polskiej dyplomacji doradził Kijowowi, aby wykorzystał czas kryzysu, bo w tym okresie te działania mogą być łatwiejsze niż w czasie pokoju.
Berlińska konferencja w sprawie odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference 2024), zorganizowana przez Ukrainę i Niemcy, odbywa się we wtorek i środę. Głównym jej celem jest dalsza mobilizacja międzynarodowego wsparcia na rzecz odbudowy, reform i modernizacji Ukrainy.