Trwa ładowanie...
davbd52
davbd52
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sikorski: niech Rosja wyjaśni, dlaczego protestuje przeciwko amerykańskiej bazie w Polsce

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski
uważa, że Moskwa powinna wyjaśnić Warszawie, dlaczego nie podobają
jej się plany rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej bazy
antyrakietowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
davbd52

Uwagę taką Sikorski poczynił w wywiadzie dla "Wriemia Nowostiej", który ukazał się w piątkowym wydaniu tego dziennika.

Chciałbym, aby Rosja zapoznała nas ze swoim uzasadnieniem technicznym, dlaczego tak aktywnie protestuje przeciwko planom utworzenia takiej bazy - oświadczył szef polskiego resortu obrony.

Rozumiemy, że w Rosji do tego projektu podchodzi się bez entuzjazmu, jednak chodzi tylko o niewielką bazę. Jej zadaniem ma być niszczenie rakiet, które mogą zostać wystrzelone przypadkowo, a także niwelowanie zagrożenia ze strony nieprzewidywalnych państw - dodał Sikorski.

davbd52

Minister podkreślił, że decyzję o uruchomieniu bazy antyrakietowej Polska będzie podejmować suwerennie, ale chciałaby wysłuchać opinii swoich sąsiadów.

"Wriemia Nowostiej" ocenia we wstępie do wywiadu, że "jeśli amerykańska baza antyrakietowa pojawi się w Polsce, to fakt ten jeszcze bardziej skomplikuje stosunki między Moskwą a Warszawą".

Natomiast Radosława Sikorskiego gazeta przedstawia jako "energicznego i ambitnego" szefa resortu obrony, który "zyskał już sławę nieprzejednanego przeciwnika rosyjsko-niemieckiego projektu budowy Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego".

"Porównał on ten projekt do paktu Mołotow-Ribbentrop z roku 1939, zawartego "za plecami" Polski. Niezadowolenie w Berlinie i Moskwie nie powstrzymało zapału pana Sikorskiego. Teraz minister obrony Polski popiera plany rozmieszczenia przez USA systemu obrony przeciwrakietowej u granic Rosji" - pisze "Wriemia Nowostiej".

davbd52

Podziel się opinią

Share

davbd52

davbd52
Więcej tematów