PolskaSikorski: nasze stosunki z Niemcami są najlepsze w historii

Sikorski: nasze stosunki z Niemcami są najlepsze w historii

Stosunki polsko-niemieckie są najlepsze w historii - powiedział po spotkaniu z nowym wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwellem szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego rozmówca dodał, że jest przekonany, iż przyjaźń między naszymi krajami służy nie tylko nam, ale też Europie.

Sikorski: nasze stosunki z Niemcami są najlepsze w historii
Źródło zdjęć: © PAP

Sikorski podkreślił, że bardzo się cieszy, że nowy wicekanclerz Niemiec wybrał Warszawę, jako pierwszą stolicę, którą odwiedza po objęciu urzędu. Wyraził nadzieję, że relacje Polski z nowym niemieckim rządem będą jeszcze lepsze niż z poprzednim. - Nasze stosunki są najlepsze w historii, na bazie pojednania są to stosunki dojrzałego partnerstwa i jest to partnerstwo dla Europy, którego Europa potrzebuje. Polska i Niemcy są sojusznikami i członkami tej samej europejskiej rodziny - mówił szef polskiej dyplomacji.

Sikorski podkreślił, że jest wdzięczny Westerwellemu za to, że po raz pierwszy relacje z Polską stały się przedmiotem umowy koalicyjnej w Niemczech. Zaznaczył, że Polska i Niemcy mają ważne wspólne interesy, wymienił w tym kontekście Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne i udział w operacji NATO-wskiej w Afganistanie.

Niemiecki minister mówił po rozmowie z Sikorskim, że jest przekonany, iż przyjaźń między naszymi krajami służy nie tylko nam, ale też Europie. Później po spotkaniu w wąskim gronie obaj szefowie dyplomacji udali się do Lecha Kaczyńskiego.

Minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik relacjonował, że w Pałacu rozmawiano m.in. o konsekwencjach wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, a także przebieg ostatniej Rady Europejskiej. Zaznaczył, że wizyta potwierdziła, że Niemcy traktują Polskę jako jednego z najważniejszych partnerów w Europie i niezwykle ważnego sąsiada. - To padało w tej rozmowie, wskazywano na bardzo dobry stan stosunków dwustronnych; zostało powiedziane, że ich stan uważany jest za najlepszy jak dotąd w historii - mówił Handzlik.

Westerwelle ocenił, że wspólne budowanie przyszłości może się odbywać tylko przy dobrej znajomości historii. - Nie wolno o tej historii zapomnieć, na tej podstawie możemy wspólnie kształtować naszą drogę w Europie - mówił.

Westerwelle był pytany przez dziennikarzy, czy jego partia poprze kandydaturę szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma zbudować w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne poświęcone przymusowym wysiedleniom Niemców. - U mnie nikt się jeszcze nie zgłosił, odnośnie obsadzenia tej rady. Ta sprawa jest dosyć jasna i prosta do załatwienia. Tutaj musi być decyzja rządu federalnego. My chcemy, żeby to było przedsięwzięcie, które zbliża nasze kraje, żeby to był projekt naszego zrozumienia i pojednania. Robimy wszystko, żeby tego nie zakłócić - powiedział szef MSZ Niemiec.

Źródło artykułu:PAP
radosław sikorskiniemcywspółpraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)