Sikorski krytykuje Ukraińców. "Jestem rozczarowany"
Szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził w poniedziałek, że jest "rozczarowany" postawą władz w Kijowie w sprawie ekshumacji Polaków zamordowanych na Wołyniu. Minister podkreślił, że miał zapewnienie ze strony swojego ukraińskiego odpowiednika, że do Wszystkich Świętych nastąpi w tej kwestii "postęp", który - w jego ocenie - nie nastąpił.
Sikorski na antenie TVN24 był pytany czy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim "da się" dogadać w sprawie ekshumacji wołyńskich. - Muszę powiedzieć, że jestem rozczarowany, bo minister spraw zagranicznych Ukrainy obiecywał mi postęp w tej sprawie do Wszystkich Świętych (...) Wszystkich Świętych minęło, a postępu brak - odparł minister.
Podkreślił, że "dla polskiego rządu, częścią europejskiego kodu kulturowego jest to, by ciała, nawet wrogów, pochować zgodnie z chrześcijańskim obrządkiem". - I Ukraina zdaje się, że się z tym zgadza, bo zezwoliła na ekshumacje 100 tysięcy żołnierzy Wehrmachtu, którzy tam przybyli jako najeźdźcy - powiedział Sikorski.
Minister zapewnił, że Polska jest gotowa pokryć koszty ekshumacji Polaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: nagraliśmy taniec Trumpa. "Meksykańska fala" na wiecu w Milwaukee
Pat ws. Wołynia. Kijów nie zgadza się na ekshumacje
Polsko-ukraiński spór wokół poszukiwań i ekshumacji Polaków zamordowanych na Wołyniu trwa od wiosny 2017 roku, gdy rząd w Kijowie wydał oficjalny zakaz w tej sprawie. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach.
Na przełomie września i października polski IPN poinformował, że nadal czeka na pozytywne rozpatrzenie przez władze Ukrainy próśb o wydanie zgody na prowadzenie poszukiwań i ekshumacji.
Z kolei pod koniec października szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz podkreślił, że Polska powinna otrzymać zgodę na przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacji na Ukrainie dodając, że powinna też jednak wywiązać się ze swoich zobowiązań. Zaznaczył, że zwrócił się do polskich władz o informacje, gdzie chcą przeprowadzić prace.
W latach 2017-2024 IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji 9 oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych łącznie w 65 lokalizacjach. Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i przeprowadzone zostały prace, w innych nie wyrażono na nie zgody, a niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.
Przeczytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski