PolskaSikorski: decyzja ws. tarczy nie została jeszcze podjęta

Sikorski: decyzja ws. tarczy nie została jeszcze podjęta

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że decyzja ws. umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie została jeszcze podjęta. Skomentował w ten sposób informacje "Gazety Wyborczej", która napisała, że do porozumienia może dojść jeszcze wiosną.

31.03.2008 | aktual.: 31.03.2008 16:37

Decyzja nie została podjęta, natomiast prezentujemy nasze stanowisko zarówno wobec rządu, jak i wobec organizacji pozarządowych - powiedział Radosław Sikorski .

Jak zaznaczył, waszyngtońskie think-tanki (niezależne ośrodki zajmujące się badaniami i analizami spraw publicznych) są bardzo wpływowymi ośrodkami. Dodał, że sam pracował w jednym z nich przez parę lat.

Uznałem, że niezależnie od tego, jaka będzie nasza ostateczna decyzja, aby te wpływowe środowiska znały naszą argumentację i nasze warunki zgody, bo wtedy nie będzie decyzja na tak lub na nie zaskoczeniem - powiedział minister.

Według "Gazety Wyborczej" Sikorski odbył w czwartek telekonferencję z 10-12 analitykami spraw międzynarodowych z Waszyngtonu. Gazeta rozmawiała z trzema uczestnikami tej rozmowy. Wyglądało to tak, jakby Polska podjęła już decyzję w sprawie tarczy. Sikorski chciał nas wysondować albo po prostu zawczasu o tym poinformować w imię dobrych stosunków z przyszłym rządem USA - powiedział dziennikowi ekspert bliski jednemu z kandydatów Demokratów.

Żaden z rozmówców nie chciał cytować słów Sikorskiego, ale wszyscy podkreślili, że jego przekaz był jasny: Polska jest za tarczą w zamian za pomoc wojskową USA.

Według dziennika, Sikorski podczas telekonferencji mówił o tarczy na końcu i krótko. Eksperci pytali go m.in. czy Polska zgodzi się na późniejsze dostarczenie rakiet Patriot i czy jest gotowa na przynajmniej częściowe współfinansowanie przedsięwzięcia. Sikorski miał odpowiedzieć pozytywnie. W rozmowie poruszono nawet możliwość oparcia finansowania zakupu przez Polskę patriotów na modelu offsetu, tak jak to zrobiono w przypadku samolotów F-16.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)