PolskaSierpień '80 - zbierajmy pamiątki

Sierpień '80 - zbierajmy pamiątki

25 lat to okres przypisany jednemu pokoleniu. Zwykle tyle trzeba czasu, aby nabrać dystansu do minionych wydarzeń. Opadają emocje, możemy przystąpić do rzeczowego opisywania tamtej rzeczywistości. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić, skoro brakuje źródeł historycznych? Dlatego Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwraca się z apelem do wszystkich tych, w posiadaniu których znajdują się jeszcze archiwalia związkowe o przekazanie ich Komisji.

Dramatyczne losy Związku podzieliły także archiwalia. Stan wojenny obszedł się z nimi brutalnie. Rozproszone, w części zniszczone, przetrwały dzięki poświęceniu i ryzyku osób je przechowujących. Jesteśmy im wdzięczni.

Obraz
© Zestaw znaczków „Solidarności” do archiwum Komisji Krajowej związku przysłał gdańszczanin, pan Antoni Dutko. Wśród nich jest prawdziwe cacko - zaledwie kilkumilimetrowa, ale doskonale czytelna replika znaczka związkowego do wpięcia w klapę. Rozmiar wykonanego na początku lat 80-tych emblematu jest prawdziwie konspiracyjny.

W Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" działa profesjonalne archiwum, które zgromadziło wiele cennego materiału. Korzystają z niego na co dzień związkowcy, studenci, pracownicy naukowi, dziennikarze z kraju i zagranicy. Organizowane są wystawy, wydawane książki.

Zainteresowanie archiwaliami „Solidarności” jest ogromne. Niestety nie zawsze możemy sprostać wymaganiom użytkowników, przede wszystkim dlatego, że zgromadzony zasób nadal jest niekompletny. Staramy się to zmienić. Nie możemy jednak uczynić tego sami - musicie Państwo nam w tym pomóc.

Dlaczego warto przekazywać archiwalia do KK NSZZ „Solidarność”?

1. Dlatego, że osoby pragnące skorzystać z archiwaliów dot. Związku w sposób naturalny zwykle pierwsze swoje kroki kierują do nas – do związkowej centrali.

2. Dlatego, że mamy profesjonalne, nowoczesne archiwum z wykwalifikowanymi pracownikami.

3. Dlatego, że zgromadzone materiały udostępniamy bezpłatnie, również w formie elektronicznej.

4. Dlatego, że mamy świadomość ważności dokumentów jako źródła historycznego i zapewnimy im najlepsze warunki do wieczystego zachowania.

Akcja gromadzenia archiwaliów trwa od kilku lat. Właśnie dzięki niej wzbogaciliśmy się o tak ważne materiały jak teleksy z okresu luty 1981 – listopad 1981, spuściznę śp. ks. Hilarego Jastaka – kapelana „Solidarności” gdyńskiej, honorowego członka NSZZ „Solidarność”, kolekcję medali pana Zygmunt Skonecznego, dokumenty „Banku Leków” przekazane przez mec. Zbigniewa Gryszkiewicza, znaczki poczty niezależnej, bibułę, plakaty, ulotki, fotografie.

CHROŃMY NASZĄ HISTORIĘ
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” od lat gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały archiwalne dokumentujące historię Związku. Jeśli w posiadaniu Państwa są jeszcze fotografie, bibuła czy inne archiwalia przekażcie je do archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Wzbogacą one i uzupełnią braki, jakie niestety nadal są w zasobie archiwalnym. Tylko pełny materiał źródłowy daje możliwość rzetelnej oceny tego, czym był Sierpień `80 i jak został wykorzystany.

Materiały można przekazywać:
5. Osobiście – w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
ul. Wały Piastowskie 24 80 – 855 Gdańsk
od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 16.30
lub do redakcji Dziennika Bałtyckiego
ul. Targ Drzewny 9/11 80 – 894 Gdańsk

6. Pocztą

7. Odbieramy też sami materiały w miejscach wskazanych przez przekazujących

Prosimy o wcześniejszy kontakt, aby ustalić szczegóły dot. przekazania: tel. +48 058 308 43 92, e-mail archiwum@solidarnosc.org.pl

Informacje o archiwum i jego zasobie znajdują się na stronie www.solidarnosc.org.pl

Patroni medialni akcji Dziennik Bałtycki, Wirtualna Polska

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)