Trwa ładowanie...

Siergiej Ławrow uderza w USA. "Wykorzystały kwestię Korei Płn. do rozmieszczenia systemu THAAD"

• Szef MSZ Rosji zarzucił USA, że wykorzystują kwestię Korei Północnej
• Jego zdaniem USA wykorzystało pretekst do tego, by w Korei Południowej rozmieścić system THAAD
• Ławrow występował podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku

Share
Siergiej Ławrow uderza w USA. "Wykorzystały kwestię Korei Płn. do rozmieszczenia systemu THAAD"Źródło: PAP/EPA, fot: Justin Lane
d3xclz0

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że USA nie powinny były wykorzystywać zagrożenia atakiem ze strony Korei Północnej do rozmieszczenia w Korei Południowej amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej THAAD.

- Nie do przyjęcia jest wykorzystywanie tej sytuacji jako pretekstu do znaczącej militaryzacji Azji Północno-Wschodniej oraz do rozmieszczenia (...) tam amerykańskiego globalnego systemu antyrakietowego - powiedział Ławrow podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Na Półwyspie Koreańskim ma zostać rozmieszczony rakietowy system antybalistyczny THAAD, który według władz w Seulu i Waszyngtonie osiągnie gotowość operacyjną przed końcem 2017 roku. Sojusznicy podkreślają, że THAAD będzie się koncentrował wyłącznie na zagrożeniach jądrowych i rakietowych ze strony Korei Płn. i nie będzie wymierzony w inne kraje.

d3xclz0

9 września północnokoreańskie media państwowe poinformowały, że Pjongjang przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych.

Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez RB ONZ. Korea Północna stale grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Eksperci obawiają się, że reżim będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

d3xclz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xclz0
d3xclz0
Więcej tematów