Trwa ładowanie...

Siergiej Ławrow: Rosja nie chce przyjmować z powrotem imigrantów z Norwegii

• Ponad 5 tysięcy migrantów w Norwegi ma zostać wydalonych do Rosji
• Oslo zaostrzyło politykę azylową
• Deportacja dotyczy tych, którzy mają ważne rosyjskie wizy
• Rosja nie ma zamiaru ich przyjąć
• Powód? - Podali fałszywe dane o celu przyjazdu do Rosji - tłumaczy szef MSZ Rosji

Share
Siergiej Ławrow: Rosja nie chce przyjmować z powrotem imigrantów z Norwegii
Źródło: AFP, Fot: Pierre-Henry DESHAYES
d3i0xvt

Rosja nie chce przyjąć z powrotem z Norwegii tych imigrantów, którzy trafili tam z Rosji i podali nieprawdziwy cel pobytu na jej terytorium - poinformował we wtorek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na dorocznej konferencji prasowej.

Rząd w Oslo poinformował, że chce deportować do Rosji ponad 5,4 tys. osób, które przedostały się do Norwegii z Rosji. Prawicowe władze norweskie zaostrzyły w grudniu politykę wobec ubiegających się o azyl, chcą odesłać do Rosji tych, którzy przybyli z tego kraju. Oslo twierdzi, że Rosja jest dla uchodźców krajem bezpiecznym.

d3i0xvt

Minister Ławrow oświadczył, że Rosja nie chce przyjąć z powrotem migrantów, którzy podali nieprawdziwe dane na temat celu pobytu na rosyjskiej ziemi.

- Chodzi o ludzi, którzy przyjechali do Rosji w celu podjęcia pracy lub w odwiedziny do krewnych i którzy nie informowali, że celem przybycia do Rosji było przedostanie się tranzytem do Norwegii - podkreślił szef rosyjskiego MSZ.

- Podali fałszywe dane o celu przyjazdu do Rosji, toteż takich ludzi nie chcemy z powrotem przyjąć; naruszyli nasze prawa i ustaliliśmy z właściwymi władzami Norwegii, że na razie zapauzujemy i wypracujemy algorytm, który pozwoli rozwiązać ten problem w interesie zarówno Rosji, jak i Norwegii - dodał Ławrow.

Norwegia - jak pisze Reuters - twierdzi, że kontaktowała się w tej sprawie z rosyjskim MSZ i ma zapewnienie Moskwy, że ta jest gotowa na przyjęcie przynajmniej pewnej części z 5 400 osób, które przekroczyły w ubiegłym roku granicę między oboma państwami; wiele takich osób pochodzi z Syrii.

d3i0xvt

Rzecznik norweskiego ministerstwa Rune Bjastaad powiedział, że chodzi o możliwość odesłania do Rosji tych, którzy mają ważną wizę i zezwolenie na pobyt.

W ubiegłym tygodniu władze Norwegii odesłały do Rosji pierwszą grupę 13 migrantów z Syrii, Afganistanu, Jemenu i Pakistanu. Rząd Norwegii argumentuje, że odsyła tylko tych migrantów, którzy przeszli przez Rosję i mają pozwolenie na pobyt w tym kraju, dlatego Rosja powinna przyjmować ich z powrotem.

W roku 2015 do Norwegii przez wszystkie granice przybyło ok. 31 000 migrantów. Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale podobnie jak Szwecja jest częścią strefy Schengen.

d3i0xvt

Podziel się opinią

Share
d3i0xvt
d3i0xvt
Więcej tematów