Sienkiewicz ogłasza sukces. Koniec kłótni o media publiczne?
"Wszystkie spółki mediów publicznych oraz PAP zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, co potwierdzają wpisy do KRS. Jedynymi organami uprawnionymi do reprezentacji tych spółek są likwidatorzy" - przekazał w sobotę resort kultury. Dodał, że spór korporacyjny ws. zarządu TVP został zakończony.
20.04.2024 | aktual.: 20.04.2024 11:58
Ministerstwo kultury zabrało głos w sprawie sytuacji w PAP i TVP. Chodzi o wpisanie zmian w radzie nadzorczej do KRS.
W uzasadnieniu postanowienia z 5 kwietnia, starszy referendarz sądowy Agnieszka Bilewicz wskazała, że zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej, członków zarządu, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych. Podobne kompetencje dotyczące powołania rady nadzorczej powierza Radzie Mediów Narodowych art. 9 ust.1 tej samej ustawy.
Likwidator PAP, Marek Błoński, poinformował, że Polska Agencja Prasowa zaskarżyła orzeczenie referendarza sądowego. - Zaskarżenie odmowy wpisu powoduje utratę mocy postanowienia, które wydał referendarz - dodał Błoński. Odmowa wpisu, która została zaskarżona przez PAP, dotyczyła zmian w radzie nadzorczej spółki. Sąd nie rozpatrywał natomiast kwestii wpisania do KRS zmian w zarządzie PAP. Wpisana została jednak likwidacja spółki i osoba likwidatora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komunikat Ministerstwa Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało w sobotę komunikat w tej sprawie. "Celem rozwiania wątpliwości Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako reprezentant Skarbu Państwa uprzejmie wyjaśnia, że wszystkie spółki mediów publicznych oraz Polska Agencja Prasowa, zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, co jest potwierdzone wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego" - podało ministerstwo.
W komunikacie zaznaczono, że jedynymi organami uprawnionymi do reprezentacji spółek są likwidatorzy, którzy w odniesieniu do wszystkich 20 spółek zostali ujawnieni w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Ministerstwo podkreśliło, że postanowienie referendarza sądowego z dnia 5 kwietnia 2024 roku w sprawie Polskiej Agencji Prasowej S.A. w likwidacji dotyczy jedynie rady nadzorczej. "Zostało ono skutecznie zaskarżone do sądu, w konsekwencji czego straciło swoją moc do czasu finalnego rozstrzygnięcia przez skład sędziowski" - zaznaczył resort.
"Działa w pełni legalnie"
MKiDN podkreśliło, że uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki są ważne i obowiązujące do czasu ewentualnego prawomocnego uznania ich nieważności przez sąd. "Dlatego Rada Nadzorcza PAP S.A. w likwidacji powołana 19 grudnia 2023 roku działa w pełni legalnie i wykonuje na co dzień swoje obowiązki. Podobnie jak likwidator Spółki, pan Marek Błoński" - zaznaczył resort kultury.
Ministerstwo poinformowało także, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy 18 kwietnia 2024 roku wydał trzy ważne orzeczenia w sprawie TVP SA w likwidacji. "Umorzył bowiem postępowania w sprawie wniosków panów Macieja Łopińskiego, Michała Adamczyka i Tomasza Owsińskiego o ich wpis do KRS jako członków zarządu TVP, uznając że wobec skutecznego otwarcia likwidacji i wpisania pana Daniela Gorgosza jako likwidatora Spółki, wszelki spór korporacyjny został zakończony" - podkreślono w komunikacie.
Czytaj także: