Trwa ładowanie...
d4bs2hv

Siemoniak: jestem gotów współpracować z prezydentem elektem

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zadeklarował we wtorek gotowość do rozmów o programach modernizacyjnych z prezydentem elektem Andrzejem Dudą jeszcze przed jego zaprzysiężeniem. - Spodziewam się dobrego kontaktu, dobrej współpracy - zaznaczył.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siemoniak: jestem gotów współpracować z prezydentem elektem
(PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d4bs2hv

Wyraził przekonanie, że zyskując dostęp do niejawnych informacji jako zwierzchnik sił zbrojnych, Duda zmieni zapatrywanie na niektóre kwestie.

Pytany, czy chciałby się spotkać ze zwycięzcą wyborów prezydenckich, którego środowisko negatywnie przyjęło niektóre decyzje, np. o wyborze śmigłowca wielozadaniowego, Siemoniak przypomniał, że w niedzielny wieczór premier Ewa Kopacz zadeklarowała już gotowość do rozmów z nowym prezydentem.

- Oczywiście należy pamiętać, że prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma określone kompetencje zapisane w konstytucji - dodał szef MON. - Jestem absolutnie otwarty na dyskusję i współpracę, niemniej jej mechanizmy są opisane w przepisach prawa. Prezydent odpowiada za sformułowanie kierunków rozwoju, natomiast za ich konkretną realizację, w tym za program modernizacji technicznej, odpowiada minister obrony narodowej - powiedział Siemoniak.

d4bs2hv

Wyraził przekonanie, że współpraca dobrze się ułoży. - Pamiętajmy, że kampania wyborcza też ma swoją logikę, natomiast ja z całą otwartością czekając na tę współpracę wiem, że perspektywa zwierzchnika sił zbrojnych jest inna niż kandydata w kampanii wyborczej - podkreślił.

Zaznaczył, że MON w ramach prac sejmowej i senackiej komisji obrony stara się współpracować z opozycją. - Mieliśmy wiele spotkań, szeroko prezentowaliśmy program modernizacji, słuchaliśmy uwag, więc jestem spokojny o to, że wszyscy na naszej scenie politycznej kierują się dobrem Wojska Polskiego i że to zawsze będą dyskusje merytoryczne. Nie spodziewam się, żeby ktokolwiek chciał korygować priorytety przyjęte kilka lat temu - obronę powietrzną, mobilność wojsk - bo one są oczywiste i każdy, kto interesuje się sprawami sił zbrojnych, wie, że tu są największe luki, największe deficyty - mówił.

- Spodziewam się dobrego kontaktu, dobrej współpracy; zdaję sobie sprawę, że niekiedy trzeba trochę więcej informacji, niekoniecznie publicznych, żeby móc sobie wyrobić zdanie na różne tematy. Jeśli do nowego prezydenta takie informacje zaczną docierać, to z natury rzeczy perspektywa będzie nieco inna - ocenił.

Wyraził przekonanie, że przedmiotem rozmów z nowo wybranym prezydentem będą też przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie, wdrażanie planu działań na rzecz gotowości przyjętego w Newport, a także wyniki ubiegłotygodniowej wizyty szefa MON w Waszyngtonie. - Formalnie prezydent obejmuje urząd po zaprzysiężeniu, natomiast ja nie widzę żadnej przeszkody, żeby taką współpracę podjąć w dowolnym momencie - zadeklarował wicepremier.

d4bs2hv

W ubiegłym tygodniu PiS złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu na śmigłowce; zdaniem tej partii warunki postępowania mogły preferować maszynę H225M Caracal produkowaną przez Airbus Helicopters, zakwalifikowaną jako jedyną do prób, których wynik ma być znany w środę. Już w trakcie postępowania PiS opowiadał się za przyznaniem zamówienia producentom z Mielca i Świdnika, którzy konkurowali z Caracalem.

W przedwyborczej debacie Duda zarzucił firmie Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter), że w przeszłości nie wywiązywała się ze wszystkich zobowiązań przy kontrakcie na śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Producent odrzucił te twierdzenia.

d4bs2hv

Podziel się opinią

Share
d4bs2hv
d4bs2hv
Więcej tematów