Siemiątkowski: poseł czy szef AW?
Wkrótce okaże się, czy Zbigniew
Siemiątkowski zrezygnuje z mandatu poselskiego, czy też przestanie
być szefem Agencji Wywiadu. Na mocy wtorkowego wyroku Trybunału
Konstytucyjnego nie można łączyć obu tych funkcji.
Orzekając we wtorek niezgodność z konstytucją kilku artykułów ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, TK zakwestionował także zapis, przyznający szefom obu agencji rangę sekretarzy stanu. Według opozycji, zapis ten był obejściem konstytucyjnego zakazu łączenia mandatu posła z pracą w administracji rządowej, tak by Siemiątkowski, który jest posłem, mógł zostać jednocześnie szefem AW (zakaz konstytucyjny nie dotyczy właśnie funkcji sekretarza stanu).
Ustawodawca nie ma swobody ustalania, które stanowisko może być związane z rangą sekretarza stanu - uznał TK. Według TK, sekretarz stanu może być tylko pierwszym zastępcą ministra lub ministrem w kancelarii premiera; nie można być zaś nim w innych organach administracji rządowej. Artykuł ten TK ostatecznie wykreślił z ustawy jako niezgodny z konstytucją.
"Zapewniam, że w dniu, w którym w dzienniku urzędowym ukaże się wyrok TK, a tym samym nabierze on mocy prawnej, pan Siemiątkowski będzie albo tylko posłem, albo tylko szefem Agencji Wywiadu" - powiedział Siemiątkowski. Dodał, że on już wie, kim będzie, ale tę wiedzę "zatrzymuje na razie dla siebie". Wyroki TK są publikowane w kilka tygodni od ich wydania.
We wtorek Siemiątkowski podał się do dymisji z funkcji szefa AW w związku z zarzutem sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, że wprowadził ją w błąd co do zatrzymania w 2002 r. prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego. Dymisja miała być formą protestu przeciwko temu ustaleniu komisji. Premier Leszek Miller dymisji Siemiątkowskiego nie przyjął.