Siedem krajów oskarża mocarstwa atomowe o brak działania
Siedem krajów oskarżyło mocarstwa atomowe,
głównie Rosję i Stany Zjednoczone, o niewywiązywanie się z
obietnic rozbrojeniowych. List w tej sprawie, podpisany przez
szefów dyplomacji siedmiu państw, zamieszcza dziennik
"International Herald Tribune".
"Zamiast eliminować broń atomową, niektóre mocarstwa planują jej modernizację i rozwijają nowe rodzaje nuklearnego uzbrojenia - napisano w liście. - Zamiast niszczyć głowice, Stany Zjednoczone i Rosja je magazynują".
Pod listem podpisali się ministrowie spraw zagranicznych Brazylii, Egiptu, Irlandii, Meksyku, Nowej Zelandii, RPA i Szwecji.
"Zamiast zabiegać o wejście w życie traktatu o zakazie prób jądrowych, Stany Zjednoczone, które jako pierwsze go podpisały, wycofały swoje poparcie. Chiny zaś z roku na rok odkładają ratyfikację" - ubolewają ministrowie w liście zatytułowanym "Nierozprzestrzenianie i rozbrojenie idą w parze".
"Niektórzy pozwalają sobie nawet na uwagi, że broń nuklearna może być w sposób wyprzedzający użyta przeciwko krajom, które nie mają takiej broni" - zauważyli autorzy.
"Nierozprzestrzenianie jest kluczowe, ale nie wystarczające. Nierozprzestrzenianie i rozbrojenie to dwie strony tego samego medalu - dodali ministrowie. - Grozi nam, że broń nuklearna znajdzie się w większej liczbie arsenałów wojskowych. Jest ryzyko, że to, co niegdyś było narzędziem odstraszania, teraz stanie się narzędziem w rękach terrorystów".
Ministrowie przypominają, co jest istotą traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, z którego - jak zauważają - nie można wybrać sobie dowolnie, co się komu podoba. W układzie tym chodzi o to, że pięć wymienionych mocarstw nuklearnych: Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zobowiązują się do redukcji i ostatecznego wyrzeczenia broni nuklearnej. Reszta sygnatariuszy zobowiązuje się z kolei, że nie będzie próbowała wyposażyć się w taką broń.
"Ten traktat jest prawnie wiążący - zwracają uwagę ministrowie. - Kraje wyposażone w broń atomową muszą się mu podporządkować i wypełnić to, do czego się zobowiązały". Jednocześnie ubolewają, że poza system traktatowym pozostają Indie, Pakistan i Izrael - kraje, które nigdy nie przyznały się, że mają broń atomową, ale w opinii ekspertów z pewnością w nią wyposażone.