Sieć fortyfikacji na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dwanaście francuskich fortyfikacji skonstruowanych przez markiza de Vauban znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO - podały francuskie media.
Decyzję taką podjął w Quebecu podczas corocznej sesji Komitet Światowego Dziedzictwa odpowiedzialny za aktualizację listy. Dostała się na nią cała sieć twierdz słynnego siedemnastowiecznego inżyniera markiza de Vauban, rozsianych po całej Francji. Są wśród nich m.in. pięciokątna cytadela w Arras (region Pas-de-Calais), forty, mury miejskie i most w Briancon (Hautes-Alpes), czy też twierdza Mont-Louis w Pirenejach.
Komitet UNESCO podkreślił w uzasadnieniu, że dzieła architektury militarnej de Vaubana mają "charakter międzynarodowy", gdyż posłużyły za wzór dla wielu fortyfikacji wzniesionych potem na całym świecie: w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej.
Sebastien le Prestre, markiz de Vauban, (1633-1707), inżynier wojskowy Króla Słońce - Ludwika XIV, jest uważany za jednego z największych w historii geniuszy budownictwa militarnego. Historycy szacują, że w ciągu życia de Vauban przebudował lub stworzył od podstaw około 180 fortec. Modernizował także porty wojenne, budował kanały, publikował liczne prace dotyczące budownictwa obronnego i taktyki oblężenia.
Razem z francuskimi fortyfikacjami na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO wpisane zostały w poniedziałek m.in. modernistyczne zespoły mieszkaniowe Berlina z początków XX wieku, historyczne centrum San Marino, świątynia hinduistyczna w Kambodży i część rafy koralowej w Nowej Kaledonii.
Szymon Łucyk