ŚwiatSieć dziwnych autostrad. Zobaczyli to dopiero na zdjęciach z satelity

Sieć dziwnych autostrad. Zobaczyli to dopiero na zdjęciach z satelity

Archeolodzy odkryli trakcję dróg sprzed 4,5 tys. lat w Arabii Saudyjskiej. Ścieżki prowadzą do dobrze zachowanych starożytnych grobowców. O ich istnieniu i spektakularnym widoku, jaki stanowią, badacze przekonali się wówczas, gdy na teren spojrzeli z góry.

To, co widać na zdjęciach zrobionych z góry, wygląda spektakularnie. Okrągłe kopce to miejsca pochówku. Prowadzą do nich ścieżki ulokowane wzdłuż główej trasy. To "paciorkowe" cmentarzysko (Pixaby)
To, co widać na zdjęciach zrobionych z góry, wygląda spektakularnie. Okrągłe kopce to miejsca pochówku. Prowadzą do nich ścieżki ulokowane wzdłuż główej trasy. To "paciorkowe" cmentarzysko (Pixaby)

Naukowcy z University of Western Australia przeprowadzili w ciągu ostatniego roku szeroko zakrojone badania. Obejmowały one prace naziemne, wykopaliska, a także wizje lokalne z pokładu helikoptera i analizę zdjęć satelitarnych.

Te ostatnie obserwacje przyniosły szokujące wnioski. Badacze ujawnili je w tekście opublikowanym w grudniowym czasopiśmie "Holocene". Jak opisuje CNN, naukowcy stwierdzili, że "aleje pogrzebowe" rozciągające się na dużych odległościach w północno-zachodnich arabskich hrabstwach Al-'Ula i Khaybar w Arabii Saudyjskiej nigdy nie były zbadane.

Sieć dziwnych starożytnych autostrad

- Ludzie, którzy mieszkają na tych obszarach, wiedzieli o nich od tysięcy lat. To, co widziałem z helikoptera, to trasy prowadzące przez setki, może nawet tysiące kilometrów - powiedział CNN Matthew Dalton, dodając, że często można zauważyć, że współczesne główne drogi pokrywają się ze starożytnymi ścieżkami. Tak jest także w tym przypadku. Same grobowce malowniczo wyglądają na tle gęstej sieci ścieżek.

Korzystając z datowania radiowęglowego, naukowcy ustalili, że skoncentrowana grupa próbek pochodzi z okresu od 2600 do 2000 roku p.n.e., chociaż grobowce były ponownie wykorzystywane około 1000 lat temu. - Te grobowce mają 4,5 tys. lat i nadal stoją na swojej pierwotnej wysokości, co jest naprawdę niespotykane – powiedziała CNN badaczka Melissa Kennedy.

Uważa ona, że ​​w grobowcach pochowano pojedyncze osoby lub małe grupy. Zespół naukowy doliczył się około 18 tysięcy miejsc pochówków usytuowanych wzdłuż alej pogrzebowych. Kilkadziesiąt z nich będzie analizowanych szczególnie uważnie.

Kolejnym krokiem zespołu będzie przeprowadzenie większej liczby datowań radiowęglowych i powrót w teren. Archeolodzy chcą się skupić na kilkudziesięciu grobowcach i przeanalizować je dokładnie. Liczą na więcej odkryć.

Pyton i hiena kontra młoda impala. Uczestnicy safari nagrali przerażający pokaz siły

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)