Trwa ładowanie...

Polska reaguje na doniesienia o zagrożeniu. Setki deportacji

W mijającym roku z Polski przymusowo deportowano 829 obcokrajowców - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej kpt. Anna Michalska. Ostatnia deportacja odbyła się 10 grudnia. Straż Graniczna zorganizowała wtedy powrót do kraju dla obywatela Tadżykistanu.

Setki deportacji. Polska reaguje na doniesienia o zagrożeniuSetki deportacji. Polska reaguje na doniesienia o zagrożeniuŹródło: East News, fot: Piotr Hukalo
d3lqdsk
d3lqdsk

Kpt. Michalska przypomniała, że do deportacji Straż Graniczna korzysta zarówno z połączeń rejsowych, jak i czarterowych, realizowanych i finansowanych głównie we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Wobec deportowanego 10 grudnia Tadżyka wydano wcześniej decyzję zobowiązującego go do powrotu z przesłanki "stanowiącej zagrożenie dla systemu bezpieczeństwa państwa". Mężczyzna otrzymał też zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 10 lat.

To już kolejny tego rodzaju przypadek w ostatnich tygodniach. W ubiegłym miesiącu Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową wobec obywatela Azerbejdżanu, który posiadał wydaną przez szefa MSWiA decyzję do powrotu "z uwagi na stanowienie poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego państwa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d3lqdsk

Zobacz też: były szef MSZ o relacjach z Ukrainą. "Musimy być liderem lobby"

Kogo Polska może deportować? Są wyjątki

Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach decyzję o zobowiązaniu do powrotu wydaje z urzędu właściwy komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej.

Decyzji tej nie można wydać m.in. wobec obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, a także obywateli Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz pewnych członków ich rodzin, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają na terytorium Polski.

d3lqdsk

Dane cudzoziemca, który otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu - w przypadku, gdy jego pobyt na terenie RP zagraża bezpieczeństwu - mogą zostać umieszczone na okres 10 lat w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Okres ten może być przedłużony na kolejne okresy, z których żaden nie przekracza 10 lat.

Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany prowadzony jest przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3lqdsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lqdsk
Więcej tematów