Seryjni mordercy kombinują jak trzmiele
Obserwacja sposobów zdobywania nektaru i zabezpieczania się przez trzmiele może pomóc detektywom w łapaniu seryjnych morderców - uważają naukowcy z University of London. O doniesieniach magazynu naukowego "Interface" informuje BBC.
Tak jak trzmiele szukają pożywienia daleko od ula, tak mordercy unikają zabijania ofiar blisko swoich domów - mówią badacze. Model działania trzmieli ma pomóc policji zrozumieć przestępców.
Dr Nigel Raine, Steve Le Comber i Kim Rossmo, były amerykański detektyw przyglądają się owadom i oznaczają je numerami. Eksperci opisują, jak trzmiele budują strefę bezpieczeństwa wokół ula, gdzie nie szukają jedzenia, by zmniejszyć ryzyko ataku drapieżników i pasożytów. Badacze chcą dokładnie poznać cechy tej strefy, a kryminolodzy wykorzystać zamiast kwiatów ślady pozostawione na miejscu zbrodni.
Większość morderstw ma miejsce niedaleko domu zabójcy, ale nie w strefie otaczającej dom przestępcy, który boi się, że ktoś znajomy może go przyłapać - mówi dr Raine, szukając analogii między sposobami zbrodniarzy i owadów.