Trwa ładowanie...
d2ab4sh

"Serial" z Gersdorf trwa w najlepsze. Kolejny polityk zabrał głos. Oto rezultat

Nie milkną echa tajemniczego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Do grona komentujących dołączył właśnie szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Stwierdził, że był to "gest dobrej woli szefa rządu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Gersdorf podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku
Małgorzata Gersdorf podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2ab4sh

Do spotkania Morawieckiego z Gersdorf doszło w środę w gabinecie prezes. Rozmowa trwała ok. 30 minut. Doszło do niej z inicjatywy premiera. Komentarze po spotkaniu były enigmatyczne. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska twierdziła, że tematami rozmów były reforma sądownictwa i relacje z UE, poseł PiS Stanisław Piotrowicz ogłosił zaś, że chodziło o "uzmysłowienie profesor, że nie jest już pierwszym prezesem".

Sam szef rządu powiedział, że była to "sympatyczna rozmowa". W podobnym tonie wypowiadał się europoseł i szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba. - To było spotkanie dwóch osób, którym przyszłość sądownictwa leży głęboko na sercu - mówił w programie "Tłit".

Zobacz: Tajemnicze spotkanie z Gersdorf. Tomasz Poręba komentuje:

Teraz głos zabrał szef KPRM Michał Dworczyk. Stwierdził, że spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf trzeba traktować jako "gest dobrej woli ze strony szefa rządu". - My chcemy znaleźć kompromis - rozmawiamy i prowadzimy dialog w Polsce i za granicą. Chyba inaczej trudno potraktować tę wizytę - premier rządu polskiego przyjeżdża do pani profesor, rozmawia - podkreślił.

d2ab4sh

- Wszyscy przyznamy, że obecna sytuacja nikomu dzisiaj nie służy. Wszyscy chcieliby, żeby ten spór zakończył się, żeby ta sytuacja została jakoś rozwiązana i w taki sposób trzeba ten piękny gest, ze strony premiera, potraktować - kontynuował Dworczyk.

Zapytany z kim właściwie szef rządu się spotkał, skoro nie uważa Gersdorf za I prezesa SN, odparł: "Z profesor Gersdorf, która wypowiada się w określony sposób, która ma wpływ na to, co mówią, robią inni sędziowie, którzy dzisiaj są czynnymi sędziami SN".

- Pani Gersdorf jest osobą publiczną, odgrywa ważną rolę w tym dialogu i w tej całej sytuacji, w związku z tym, to nic dziwnego, że premier rozmawia z taką osobą, wykazując właśnie dobrą wolę i chcąc tę sytuację w jakiś sposób rozwiązać - powiedział Dworczyk.

Kontrowersyjna ustawa

Przypomnijmy, zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, przeszli z mocy prawa w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a prezydent Andrzej Duda wyraził na to zgodę. I prezes SN Małgorzata Gersdorf oświadczenia na ręce prezydenta nie złożyła. Podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.

d2ab4sh

- Przedstawiałam swoje stanowisko co do naszych warunków minimalnych, brzegowych i to stanowisko SN i moje nie uległo w żadnym zakresie zmianie - zapewniła w piątek przed południem, mówiąc o spotkaniu z Morawieckim.

Kilka godzin później Mateusz Morawiecki dodał: "Jak się umawiam z kimś, że nie przekazuję informacji dalej, to dotrzymuję słowa. Trzymam się naszych ustaleń".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ab4sh

Podziel się opinią

Share
d2ab4sh
d2ab4sh
Więcej tematów