"Serce papieża byłoby największym darem"
Proboszcz parafii wawelskiej ks. infułat Janusz Bielański ocenia, że złożenie serca Jana Pawła II w katedrze na Wawelu byłoby "jednym z najwspanialszych darów i skarbów". Podkreśla jednak, że nie odbyły się jeszcze żadne rozmowy w tej sprawie.
Nic w tej sprawie nie wiem. Czy serce będzie dane Krakowowi, to jest jeszcze niewiadome. Gdzie mogłoby spocząć w katedrze, to też jest niewiadome - powiedział ks. infułat Bielański.
Dziś gorąco się modliłem, aby Pan Bóg dał, by serce Papieża znalazło się w katedrze na Wawelu, ale cóż, może to być mrzonka. Niektórzy twierdzą, że to absurd, inni, iż jest to możliwe. Ja bym chciał, aby serce Ojca Świętego spoczęło w katedrze, byłby to jeden z największych skarbów, jakie ona posiada - ocenił.
W opinii infułata Bielańskiego prośbę do Watykanu o przekazanie na Wawel serca Jana Pawła II może skierować jedynie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Decydować w tej sprawie może osobisty sekretarz papieża abp Stanisław Dziwisz, a nawet całe kolegium kardynalskie.
Poczekajmy dzień, dwa i będziemy wszystko wiedzieć - dodał proboszcz parafii wawelskiej. Pytany o najlepsze, jego zdaniem, miejsce w katedrze na złożenie serca Papieża, odparł, że każde "jest genialne i wspaniałe dla serca Ojca Świętego, bo to katedra".
Katedra na Wawelu miała dla Jana Pawła II szczególne znaczenie. To tu Karol Wojtyła po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił w krypcie św. Leonarda 2 listopada 1946 swoją mszę prymicyjną. Tutaj otrzymał sakrę biskupią w 1958 roku, a w 1967 na Wawelu odbył się ingres kardynalski Wojtyły. W świątyni do dziś stoi konfesjonał, w którym młody Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r. Podczas każdej wizyty w Krakowie Jan Paweł II odwiedzał Wawel i modlił się w katedrze.
Gotycka katedra wawelska pod wezwaniem śś. Stanisława i Wacława trzecia z kolei na tym miejscu, została wzniesiona w latach 1320 - 1364. Należy do budowli o największym znaczeniu w historii i tradycji Polski. Od momentu koronacji króla Władysława Łokietka w 1320 roku, na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.
We wnętrzu katedry oraz w jej kryptach spoczywają m.in. św. Jadwiga, biskupi krakowscy, prawie wszyscy królowie i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski oraz Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.