Trwa ładowanie...

Sęp płowy przyleciał do Polski. Ostatnio gniazdował u nas 100 lat temu

Do Polski przyleciał bardzo rzadki gatunek. Sęp płowy występował u nas ponad 100 lat temu. Leśniczy z Płocka, gdzie odnaleziono ptaka, są w szoku. Zastanawiają się, jak się w Polsce znalazł.

Sęp płowy przyleciał do Polski. Ostatnio gniazdował u nas 100 lat temuŹródło: Nadleśnictwo Płock
d6it0wg
d6it0wg

Sęp płowy jest objęty ścisłą ochroną. Jego ostatnią obecność w Polsce odnotowano w 1913 r. w Pieninach. Zdarzało się, że sępy przelatywały nad naszym krajem, ale raczej się w nim nie zatrzymywały. W zeszłym roku jednego ptaka widziano na wysypisku śmieci w Pojezierzu Iławskim, jednak szybko stamtąd odfrunął. Ptaki te zazwyczaj gniazdują w suchych górach Europy, Azji i Afryki.

Teraz sęp płowy przyleciał do Płocka. Znaleziono go na terenie Leśnictwa Mościsko. Leśniczy nie kryją zdziwienia i zastanawiają się, jak do nich doleciał. - "Być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu, przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry" - napisali leśniczy na swoim profilu na Facebooku. Dodali również, że ptak mógł przylecieć do Polski w poszukiwaniu jedzenia.

Jak poinformowali leśniczy, sęp płowy był bardzo wycieńczony, ale już trafił pod odpowiednią opiekę. Przebywa w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jest opisany jako wymarły ptak lęgowy.

Źródło: Nadleśnictwo Płock; SE

Zobacz także: W białych skarpetach i z piwem w ręku. „Janusze i Grażyny” podbijają nadbałtyckie miejscowości
(( video_player http://wp.tv/?mid=2022730 true #adv=1#

d6it0wg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6it0wg
Więcej tematów