Sensacyjne odkrycie w Europie. Ma 7000 lat
Archeolodzy prowadzący badania w pobliżu wioski Jarkovac w Serbii odkryli 7000-letnią, neolityczną osadę. Prawdopodobnie żyła tam kultura o zaawansowanej strukturze społecznej, która mogła stworzyć protopismo.
Zespół badaczy z Cluster of Excellence ROOTS we współpracy z Muzeum Wojwodiny w Nowym Sadzie, Muzeum Narodowym w Zrenjanin i Muzeum Narodowym w Pančevo dokonał przełomowego odkrycia w północno-wschodniej Serbii, w pobliżu rzeki Tamiš. Odkrycie to odkrywa nieznaną wcześniej osadę późnoneolityczną, rzucając światło na kulturę Vinča, jednego z najwcześniejszych twórców protopisma w Europie.
Nowo odkryte stanowisko, położone w pobliżu współczesnej wioski Jarkovac w prowincji Wojwodina, zajmuje powierzchnię około 11-13 hektarów i jest otoczone czterema-sześcioma rowami, co wskazuje na jego znaczne rozmiary.
- To spektakularne znalezisko - podkreślił Fynn Wilkes, doktorant w ROOTS i współprzewodniczący zespołu. Metody geofizyczne umożliwiły zespołowi sporządzenie mapy pełnego zasięgu osady, zapewniając jasny obraz struktury miejsca, jakie istniało 7000 lat temu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
27 mld zł z KPO już w Polsce. Ekspertka wskazała winnego opóźnień
Zaawansowana kultura Vinča
Kultura Vinča, której początki sięgają 5400-4400 p.n.e., wyróżnia się zaawansowaną strukturą społeczną i możliwością powstania protopisma. Dowody na to znaleziono na stanowisku Vinča w Tărtăria w Rumunii, gdzie odkryto tabliczki z wygrawerowanymi znakami. Niektórzy badacze uważają, że znaki te reprezentują najstarsze protopismo w Europie, a być może i na świecie.
Oprócz odkrycia osady Vinča zespół znalazł także dowody na silne wpływy kultury banackiej, która jest rzadziej spotykana w Serbii. - Jest to niezwykłe, ponieważ na terenach dzisiejszej Serbii jest bardzo niewiele znanych osad zawierających materiał kultury banackiej - zauważył Wilkes.
Źródło: Heritage Daily