PolskaSensacyjna zmiana w nowym rządzie

Sensacyjna zmiana w nowym rządzie

Tej zmiany nikt się nie spodziewał. Wiceminister Adam Rapacki nie będzie nadzorował już policji i służb w resorcie spraw wewnętrznych - dowiedział się nieoficjalnie w kilku źródłach "Dziennik Gazeta Prawna". Jeden z kluczowych ludzi w rządzie Donalda Tuska rezygnuje ze stanowiska.

Sensacyjna zmiana w nowym rządzie
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

03.01.2012 | aktual.: 03.01.2012 10:56

"W najbliższych dniach odchodzę z MSW"

Decyzję tę wiceszef MSW Adam Rapacki, odpowiedzialny m.in. za policję, potwierdził we wtorek, że w najbliższych dniach odchodzi z resortu. Nie chciał ujawnić przyczyn takiej decyzji.

- Mogę jedynie potwierdzić, że w najbliższych dniach odchodzę z resortu. To wspólna decyzja moja i ministra Cichockiego (szef MSW Jacek Cichocki) - zaznaczył.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", decyzja wiceministra jest dla wielu obserwatorów zaskoczeniem. Jeszcze do niedawna zgodnie oceniano, że pozostanie on na stanowisku do Mistrzostw Europy. Oprócz codziennego nadzoru nad 100-tysięczną policją, 16-tysięczną Strażą Graniczną i Biurem Ochrony Rządu zajmował się właśnie bezpieczeństwem Euro 2012.

Jeden z rozmówców "Dziennika Gazety Prawnej" ocenia, że musiało dojść do wyraźnej różnicy zdań między Adamem Rapackim, a szefem resortu Jackiem Cichockim. Inny z rozmówców gazety uważa, że Rapacki może pozostać w ministerstwie i zajmować się wyłącznie bezpieczeństwem Euro.

Wśród możliwych przyczyn sporu rozmówcy "Dziennika Gazety Prawnej" wymieniają najczęściej problem reformy emerytur. W policyjnych szeregach silne jest przekonanie, że rząd będzie próbował zmieniać zasady odchodzenia na emeryturę tym, którzy już są w służbie.

Rapacki jako wiceminister nadzorował nie tylko policję i BOR, pełnił też funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Turnieju EURO 2012. To właśnie Rapacki razem z komendantem głównym policji Andrzejem Matejukiem opracował szereg rozwiązań, które mają ułatwić walkę z przestępczością stadionową. Jednym z takich pomysłów są utworzone w lutym ubiegłego roku w policji specjalne zespoły do walki z przestępczością pseudokibiców.

Jest emerytowanym nadinspektorem policji. Pracę w policji rozpoczął w 1980 r., a od roku 1988 był związany z KGP. Zajmował się problematyką przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej. W latach 1996-1997 był dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji. Był twórcą i pierwszym dyrektorem Biura ds. Narkotyków Komendy Głównej Policji. W wyniku połączenia tych dwóch biur powstało Centralne Biuro Śledcze KGP.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (521)