Trwa ładowanie...
21-08-2008 14:10

Senatorowie z USA: postaramy się o pieniądze na tarczę

Sytuacja w Afganistanie oraz amerykańska tarcza antyrakietowa - to główne tematy rozmowy Radosława Sikorskiego z amerykańskimi senatorami Josephem Liebermannem (niezależny) i Lyndseyem Grahamem (Demokraci). Politycy obiecali szefowi polskiego MSZ, że postarają się umieścić tarczę w ustawie budżetowej.

Senatorowie z USA: postaramy się o pieniądze na tarczęŹródło: PAP
dddxx3p
dddxx3p

W środę w Warszawie Radosław Sikorski i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisali umowę o instalacji elementów amerykańskiej tarczy w Polsce. Sądząc jednak z reakcji Kongresu USA, uzyskanie funduszy na jej budowę będzie jeszcze przedmiotem sporów na Kapitolu. Dominujący tam Demokraci nadal mają wątpliwości, czy projektowany system będzie technicznie sprawny.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział, że senatorowie Joseph Liebermann i Lyndsey Graham zapewnili Radosława Sikorskiego, że będą czynili starania, aby umieścić tarczę w ustawie budżetowej. Jak relacjonował, senatorowie dyskutowali z ministrem o stanowisku Demokratów w odniesieniu do tarczy.

Paszkowski podkreślił, że rozmowa w dużej mierze była poświęcona sytuacji w Afganistanie, szczególnie w ostatnich dniach.

W środę wieczorem do Polski dotarła informacja, że w Afganistanie zginęło trzech polskich żołnierzy, a jeden został ciężko ranny. Dzień wcześniej dziesięciu żołnierzy francuskich zostało zabitych przez talibów.

dddxx3p

Rzecznik MSZ poinformował, że na początku spotkania senatorowie wyrazili ubolewanie i złożyli kondolencje ministrowi z powodu śmierci polskich żołnierzy.

Paszkowski podkreślił, że minister rozmawiał z senatorami o konieczności podniesienia stopnia efektywności działań militarnych, jak i pomocy cywilnej w Afganistanie.

Rozmowa dotyczyła także kwestii sojusznicznych, również w kontekście podpisania w środę polsko-amerykańskiej deklaracji politycznej, a także sytuacji w Gruzji.

Jak poinformował rzecznik, Sikorski zdał relację senatorom z ostatnich posiedzeń unijnych, m.in. konkluzji z niedawnego spotkania ministrów spraw zagranicznych dotyczącego konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją. W rozmowie poruszono również kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

dddxx3p

W środę demokratyczna przewodnicząca podkomisji w Izbie Reprezentantów nadzorującej programy obrony antyrakietowej, Helen Tauscher, poparła umowę zawartą w Warszawie, ale dała do zrozumienia, że jej partia będzie domagała się potwierdzenia niezawodności tarczy, zanim zgodzi się na przydzielenie rządowi funduszy na budowę.

Tymczasem republikański kongresman Mark Kirk ze stanu Illinois po podpisaniu porozumienia zapowiedział, że zgłosi poprawkę do ustawy o budżecie Pentagonu, która ma przywrócić fundusze na tarczę, zablokowane przez Demokratów.

W maju demokratyczni politycy w Kongresie obcięli ponad 300 milionów dolarów na budowę tarczy w Polsce.

Administracja prezydenta Busha zwróciła się do Kongresu o przyznanie jej w sumie 712 mln dolarów - na budowę baz w Polsce i Czechach oraz zakup części do rakiet przechwytujących.

dddxx3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dddxx3p
Więcej tematów