Senatorowie: KOR jest inicjatywą ważną
Senat, w uchwale z okazji 30. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, wyraził uznanie "dla tej ważnej społecznej inicjatywy". Senatorowie podkreślili, że działania KOR dobrze przysłużyły się Ojczyźnie.
KOR - głosi uchwała Senatu - "w obliczu dyktatury przemocy i kłamstwa był symbolicznym protestem i znakiem solidarności z ofiarami represji, a także sygnałem, że mija czas bierności zastraszonego i zatomizowanego społeczeństwa".
Senatorowie zaznaczyli także, że powstanie Komitetu zapoczątkowało proces "uaktywniania się środowisk i grup opozycyjnych wobec reżimu komunistycznego. Umożliwiło także rozwój niezależnych wydawnictw, przełamywało monopol władz komunistycznych w dziedzinie informacji, pozwalało na zapoczątkowanie procesu odkłamywania historii".
W uchwale podkreślono, że członkowie i współpracownicy KOR "byli wielokrotnie zatrzymywani przez władzę i poddawani represjom".
Powołany do życia 23 września 1976 roku KOR udzielał m.in. pomocy finansowej i prawnej represjonowanym uczestnikom protestów z czerwcu 1976 roku. Wśród założycieli KOR byli m.in. Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz i Jan Józef Lipski. W Komitecie działali ponadto m.in.: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Romaszewski, Andrzej Celiński, Jan Lityński.