Trwa ładowanie...
senat
oprac. MRM
21-01-2023 16:06

Senator Marek Plura nie żyje. Miał 52 lata

Marek Plura, senator z Platformy Obywatelskiej, nie żyje. Polityk miał 52 lata. O jego śmierci poinformowała Kancelaria Senatu RP.

Senator Marek Plura nie żyje. Miał 52 lataSenator Marek Plura nie żyje. Miał 52 lataŹródło: East News, fot: Lukasz Kalinowski
d4eysdc
d4eysdc

Marek Plura był z zawodu pedagogiem i psychoteraupeutą. Założył Stowarzyszenie "Dobry Dom", piastował funkcję prezesa Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent". Był także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej.

Zmarł Marek Plura. Senator PO miał 52 lata

W wyborach parlamentarnych w 2005 bezskutecznie kandydował do Sejmu, uzyskując 2707 głosów. Rok później został wybrany do rady miejskiej w Katowicach. W wyborach parlamentarnych 2007, startując z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu katowickim, został wybrany na posła z wynikiem 10 528 głosów. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję otrzymując 22 795 głosów.

W 2014 z powodzeniem kandydował do Parlamentu Europejskiego. Pięć lat później wystartował w wyborach do Senatu w okręgu katowickim. W izbie wyższej był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

W ostatnim czasie senator PO zachorował na grypę. W połowie stycznia Plura trafił w ciężkim stanie do jednego z katowickich szpitali. Jak informowały "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza", lekarze z oddziału intensywnej terapii mieli walczyć o jego życie.

d4eysdc

Plura od urodzenia chorował na zanik mięśni, poruszał się na wózku elektrycznym. Był żonaty, miał córkę i syna. W 2012 roku otrzymał Order Uśmiechu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj