Trwa ładowanie...
d20vggs

Senator John McCain jednak nie wejdzie do rady ds. reform na Ukrainie

Amerykański senator John McCain, którego udział w międzynarodowej radzie ds. reform na Ukrainie ogłosił ukraiński prezydent, oświadczył, że nie może przyjąć funkcji, ponieważ nie da się jej pogodzić ze statusem senatora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John McCain
John McCain (PAP/EPA, Fot: CJ Gunther)
d20vggs

W tym tygodniu ukraiński prezydent Petro Poroszenko nominował członków międzynarodowej rady mającej nadzorować reformy na Ukrainie. McCain, republikański senator, który w USA zabiega m.in. o dostarczanie Ukrainie broni do walki z prorosyjskimi separatystami, początkowo oświadczył, że jest zaszczycony zaproszeniem, ale musi sprawdzić, czy zezwala mu na to status senatora.

Następnie w komunikacie wyjaśnił, że "jest zmuszony zrezygnować z inicjatywy" ze względu na zapisy amerykańskiej konstytucji "dotyczące relacji członków Kongresu z zagranicznymi rządami". - W dalszym ciągu będę czynił wszystko, co mogę, by powstrzymać trwającą agresję Władimira Putina" i wspierać Ukrainę na drodze reform - zapewnił amerykański senator.

Kierujący radą były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili poinformował w czwartek, że chęć wejścia do tej rady wyraził Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyjął propozycję, ale dodał, że nie zna jeszcze szczegółów dotyczących pracy w radzie ds. reform.

d20vggs

Wśród zatwierdzonych dotąd członków rady Saakaszwili wymienił szefa komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmara Broka, polskiego eurodeputowanego Jacka Saryusz-Wolskiego (PO), byłego szefa MSZ Szwecji Carla Bildta, byłych premierów Litwy i Słowacji - Andriusa Kubiliusa i Mikulasza Dzurindę oraz szwedzkiego ekonomistę Andersa Aslunda.

W tym tygodniu Poroszenko podpisał dekret o składzie rady oraz jej regulamin. Zgodnie z tymi przepisami rada jest organem konsultacyjnym przy prezydencie Ukrainy. Ma przedstawiać rekomendacje w kwestii reform na podstawie najlepszych doświadczeń międzynarodowych i będzie kierować te propozycje do ukraińskiej narodowej rady ds. reform. Rada międzynarodowa ma także analizować te propozycje, które rozpatrywane są w narodowej radzie ds. reform. Międzynarodowa rada będzie zbierać się nie rzadziej niż raz na kwartał.

d20vggs

Podziel się opinią

Share
d20vggs
d20vggs