Trwa ładowanie...
d2vv803

Senat zdecydował: 2009 r. Rokiem Polskiej Demokracji

Senat przyjął uchwałę, w której ogłosił rok 2009 Rokiem Polskiej Demokracji. Według senatorów, powinien być to czas umacniania naszych demokratycznych tradycji
oraz wartości.

d2vv803
d2vv803

Jak przypomniano w uchwale, w roku 2008 mija 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a 4 czerwca 2009 r. upłynie 20 lat od wyborów, które oznaczały "powrót Rzeczypospolitej Polskiej do rodziny krajów demokratycznych".

Podkreślono, że wówczas do istnienia został przywrócony Senat, a wybory do Senatu w 1989 r. były w pełni wolne i demokratyczne.

Senatorowie zaznaczyli, że wynik tych wyborów jednoznacznie dowiódł, że Polacy chcą sami decydować o swoim losie.

"Nie mogło być inaczej w kraju, którego nazwa od wieków symbolizowała przywiązanie do demokratycznych ideałów; kraju, którego naród, odrzucając nacjonalistyczny egoizm, umieszczał na sztandarach hasło "Za wolność waszą i naszą" - czytamy w uchwale.

d2vv803

"My nie zapominamy o tym, że to głos Polaków, którzy od Strajku Sierpniowego wyraźnie i donośnie formułowali program powrotu do europejskiej wspólnoty, zburzył mur dzielący Europę" - napisano w uchwale.

Senatorowie zaapelowali do władz państwowych i samorządowych o podejmowania inicjatyw sprzyjających ugruntowaniu demokratycznych reguł postępowania. "Senat uznaje, że poszanowanie demokracji jest istotnym elementem polskiej racji stanu na arenie międzynarodowej" - podkreślono.

Senat zwrócił się także z apelem do obywateli, nauczycieli oraz mediów o pielęgnowanie demokratycznych tradycji, szerzenie demokratycznych obyczajów w życiu społecznym oraz o kształtowanie postaw demokratycznych wśród pokolenia, które będzie decydowało o przyszłości Polski.

"Senat RP jest przekonany, że za utrzymanie i rozwój demokratycznych norm jesteśmy odpowiedzialni wszyscy, więc ich propagowanie powinno być naturalnym zadaniem mediów. Wszelkie wartości kształtujące demokrację, w tym także dotyczące wolności słowa, powinny być traktowane z powagą i odpowiedzialnością. Polskość, polska kultura, obyczaje i historyczna pamięć są nierozerwalnie złączone z demokracją" - podkreślili senatorowie.

d2vv803

4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski "Solidarność".

Wybory były rezultatem kontraktu, jaki władze i pozasystemowa, solidarnościowa opozycja zawarły przy Okrągłym Stole. Od 6 lutego 1989 roku przez dwa miesiące toczyli przy nim rozmowy przedstawiciele władzy i opozycji, Kościoła, OPZZ, a także wskazane przez obie strony osobistości uznane za niezależne autorytety.

Porozumienie, podpisane 5 kwietnia 1989 r., kończące obrady Okrągłego Stołu, umożliwiło zalegalizowanie "Solidarności" oraz przeprowadzenie częściowo demokratycznych wyborów parlamentarnych.

d2vv803
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vv803
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj