PolskaSenat przyjął ustawę o Komisji Trójstronnej

Senat przyjął ustawę o Komisji Trójstronnej

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Podczas czwartkowego głosowania Senat jednogłośnie poparł wniosek senackiej komisji ustawodawczej, aby uchwaloną przez Sejm 6 lipca br. ustawę o Komisji Trójstronnej poprzeć bez poprawek.

Do tej pory Komisja istniała na podstawie uchwały Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą, w pracach Komisji, oprócz zasiadających w niej tradycyjnie przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych będą uczestniczyć również, z głosem doradczym, reprezentanci samorządu terytorialnego, a także przedstawiciele prezesa NBP i prezesa GUS.

W ustawie wymieniono z imienia związki zawodowe i organizacje pracodawców, które będą mieć swoich przedstawicieli w Komisji. Są to: NSZZ "Solidarność" i OPZZ, Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych i Związek Rzemiosła Polskiego.

Prawo zasiadania w niej będą mieli też przedstawiciele innych ogólnokrajowych związków zawodowych, zrzeszających ponad 300 tys. członków - pracowników. Podobnie jak w przypadku organizacji pracodawczych, jeśli ich członkowie zatrudniają łącznie ponad 300 tys. pracowników.(miz)

komisjatrójstronnasenat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)