Senat przyjął uchwałę ws ustanowienia 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej
Uchwała ma na celu uczczenie 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz powstania na Węgrzech z 1956 roku. Poparli ją wszyscy senatorowie biorący udział w głosowaniu. Podobne uchwały przyjmą także polski Sejm oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier.
"Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przekonane o szczególnym znaczeniu rocznicy dla wspólnej historii obu narodów ustanawiają rok 2016 rokiem solidarności polsko-węgierskiej" – możemy przeczytać w treści uchwały.
Ponadto zaznaczono, że "bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem naszego odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy" oraz, że "wzajemna solidarność i pomoc naszych narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić".
28 czerwca 1956, o godzinie 6:30 w Zakładach im. Józefa Stalina Poznaniu rozpoczął się strajk generalny robotników, który przerodził się w trwającą dwa dni masową demonstrację uliczną. W celu spacyfikowania buntu robotników władze sprowadziły do Poznania dwie dywizje pancerne i ponad 10 tys. żołnierzy. Według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło.
Rewolucja węgierska 1956 roku, która z początku była manifestacją solidarności z wydarzeniami Polskiego Października 1956, przerodziła się w bunt przeciwko rządzącej na Węgrzech partii komunistycznej. Zryw krwawo stłumiły wojska sowieckie, które 4 listopada wkroczyły do Budapesztu. Ponad 2500 osób zginęło a ok 20 tys. zostało rannych.