PolskaSenat proponuje zmiany dot. oświadczeń majątkowych samorządowców

Senat proponuje zmiany dot. oświadczeń majątkowych samorządowców

Senat zakończył prace nad
projektem zmian w ustawach samorządowych. Inicjatywa, która trafi
teraz do Sejmu, ujednolica termin składania oświadczeń majątkowych
przez samorządowców i łagodzi sankcję za niedopełnienie tego
obowiązku.

Według senackiej propozycji, która powstała w odpowiedzi na zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, oświadczenia majątkowe o działalności gospodarczej małżonka samorządowcy zobowiązani będą złożyć w terminie 30 dni od daty złożenia ślubowania.

Dzięki temu samorządowców będzie obowiązywał jeden termin na złożenie wszystkich typów dokumentów "majątkowych". Według obecnych przepisów, zakwestionowanych przez TK, samorządowych musieli złożyć własne oświadczenie majątkowe w ciągu 30 dni od daty ślubowania, ale np. oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka w ciągu 30 dni od dnia wyboru.

W senackim projekcie mającym zmienić ustawy: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym i o samorządzie województwa zapisano też, że za niezłożenie oświadczenia radnym będzie grozić utrata diety, a w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta - utrata wynagrodzenia, do czasu wywiązania się z obowiązku.

Obecnie sankcją za niedopełnienie obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego w terminie jest utrata mandatu, co Trybunał uznał za nieadekwatne do przewinienia.

Po wyborach samorządowych w 2006 roku w obliczu groźby utraty mandatu np. z powodu spóźnienia ze złożeniem oświadczenia znalazło się co najmniej kilkuset osób w Polsce, a wśród nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO).

Senator PiS Piotr Andrzejewski proponował, aby w przypadku uchylania się przez radnych od złożenia oświadczenia dłużej niż 6 miesięcy ich mandat wygasał. Poprawka ta jednak przepadła w czwartkowym głosowaniu.

Senatorowie zakończyli też pracę nad projektem przewidującym umożliwienie radnemu zaskarżenie tzw. zarządzenia zastępczego wojewody stwierdzającego wygaśnięcie jego mandatu. Również ten projekt dostosowuje prawo do orzeczenia TK.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)