PolskaSenat pracuje nad zmianami w regulaminie dot. m.in. wysłuchań publicznych

Senat pracuje nad zmianami w regulaminie dot. m.in. wysłuchań publicznych

Wysłuchanie publiczne dotyczące senackich projektów ustaw, limit uchwał okolicznościowych, konsultowanie przez internautów projektów ustaw - m.in. takie zapisy zawiera projekt zmian w regulaminie Senatu.

Propozycje zmian przedstawił przewodniczący komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich Andrzej Misiołek (PO).

Projekt zawiera m.in. zapisy uniemożliwiające wystąpienie tzw. "pata" proceduralnego w trakcie rozpatrywania ustaw przez komisje senackie poprzez wprowadzenie zasady, w myśl której jeżeli żaden z poddanych pod głosowanie wniosków nie uzyskał większości głosów, w sprawozdaniu komisji zamieszcza się wszystkie te wnioski, po to by o ich przyjęciu bądź odrzuceniu zdecydował Senat jako całość.

Zmiany mają też dotyczyć wysłuchań publicznych - obecnie prawo ich organizowania ma Sejm. To samo prawo, w odniesieniu do własnych projektów ustaw chce sobie zagwarantować Senat. Senator Mieczysław Augustyn (PO) podkreślał m.in. wagę wysłuchań publicznych dla procesu tworzenia prawa. Wyraził nadzieję, że pierwsze wysłuchanie zorganizowanie w Senacie będzie dotyczyć projektu ustawy o petycjach, przygotowanego przez tę izbę.

Regulamin w nowym kształcie ma też umożliwić przyjmowanie przy pomocy strony internetowej uwag obywateli o rozpatrywanych projektach ustaw.

Projekt zmian w regulaminie Senatu dotyczy też kwestii polonijnych: dodaje do otwartego katalogu spraw, które są przedmiotem obrad Senatu, informacje Rady Ministrów i członków Rady Ministrów dotyczące spraw Polonii i Polaków za granicą. Senator Misiołek tłumaczył, że zmiana wynika z faktu, iż Senat nie dysponuje już środkami finansowymi przeznaczanymi na sprawy polonijne i współpracę z Polonią.

- Proponujemy, aby zapisy regulaminu wskazywały, że Rada Ministrów ma obowiązek sprawozdawać Senatowi w sprawach Polonii i Polaków za granicą - mówił Misiołek. Poinformował też, że w ramach "zmiany modelu doradztwa w sprawach polonijnych" komisje zajmujące się zmianami w regulaminie zaproponowały uchylenie uchwały Senatu ws. utworzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Projekt zmian w regulaminie Senatu zawiera też ograniczenie liczby wniosków dotyczących projektów uchwał w sprawie ustanowienia danego roku rokiem osoby albo wydarzenia. Misiołek tłumaczył, że celem zmian jest zapobieżenie "dewaluacji" działań Senatu w tym zakresie. "Jeżeli takich uchwał jest 30, to tracą one znaczenie" - przekonywał.

Senator Andrzej Matusiewicz (PiS) dopytywał, czy taka zmiana nie ogranicza inicjatywy uchwałodawczej Senatu. Misiołek przekonywał jednak, że nie ma ograniczeń co do liczby składanych projektów takich uchwał. - Wszystkie trafią do komisji ustawodawczej, która wybierze z tego zestawu trzy, jakie uzna za najbardziej ważne dla danego roku - dodał. Pytany o kryteria selekcji uchwał zapewnił, że będą one merytoryczne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)