Senat poprawia ustawę zdrowotną
Wzrost składki zdrowotnej do 9% już od 1
stycznia 2005 r., wycofanie dotacji państwa na finansowanie
ubezpieczenia duchownych, nowy algorytm podziału świadczeń między
oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia - to tylko
niektóre z poprawek zgłoszonych w czwartek przez senatorów na
posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.
05.08.2004 | aktual.: 05.08.2004 21:35
Wzrost składki i duchowni
Poprawkę zakładającą wzrost wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne do 9% już od 1 stycznia 2005 roku zgłosił Krzysztof Jurgiel (PiS). Poprawkę tej treści zgłaszała już Unia Pracy, a w ubiegłym tygodniu poparła ją sejmowa Komisja Zdrowia. Sejm w piątkowym głosowaniu nie zmienił wysokości składki. W tym roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 8,25% przychodu ubezpieczonego. Ustawa przewiduje stopniowe, coroczne podwyższanie składki o 0,25 punktu procentowego do 2007 roku, gdy osiągnie 9%.
Przewodnicząca senackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Krystyna Sienkiewicz (UP) zgłosiła poprawkę, aby składka na ubezpieczenie zdrowotne dla duchownych pochodziła nie z Funduszu Kościelnego, który jest finansowany z budżetu państwa, ale była opłacana przez samych księży. W 2004 roku budżet państwa przeznaczy na ten cel ponad 78 mln zł. W świetle zamrożenia rent i emerytur, niewypłacanych świadczeń i mizernego stanu służby zdrowia nie widzę powodu, by na jedną grupę społeczną, i to będącą w dobrej sytuacji, a nawet pozbawioną trosk materialnych, łożył budżet państwa - powiedziała Sienkiewicz.
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w ubiegły piątek ustawą zdrowotną, składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych oraz alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, z wyłączeniem płacących podatek dochodowy od osób fizycznych lub zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów duchownych, są finansowane z Funduszu Kościelnego.
Senator SdPl Zdzisława Janowska zgłosiła poprawkę do ustawy zdrowotnej zakładającą podwyższenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla pewnej grupy ubezpieczonych, w tym bezrobotnych bez prawa do zasiłku oraz nie pobierających zasiłku przedemerytalnego, do 80% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego już od momentu wejścia w życie ustawy.
Sejm, uchwalając ustawę zdrowotną, zadecydował o podwyższeniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla tej grupy ubezpieczonych. Do końca roku podstawą wymiaru składki dla takich osób ma wynosić 40% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przyznawanego na mocy przepisów o świadczeniach rodzinnych, w następnych latach podstawa ta ma rosnąć o 10 punktów procentowych do czasu osiągnięcia 80% w 2008 roku.
Nowy algorytm
Senator Mirosław Lubiński (SLD) zgłosił poprawkę modyfikującą zasady podziału środków między oddziały wojewódzkie NFZ. Zgodnie z poprawką, w podziale jako wskaźnik modyfikujący nie byłaby brana pod uwagę liczba i rodzaj wykonanych świadczeń wysokospecjalistycznych.
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, w algorytmie podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie Funduszu będzie brana pod uwagę liczba ubezpieczonych zarejestrowanych w wojewódzkim oddziale Funduszu - ich wiek, płeć - a także wskaźniki epidemiologiczne. Wzór będzie również uwzględniać zmianę miejsca pobytu ubezpieczonych, np. w okresie wakacyjnym, a także liczbę i rodzaj wykonanych świadczeń wysokospecjalistycznych.
Poprawka senatora Lubińskiego została poparta przez rząd, zarekomendował ją obecny na posiedzeniu komisji minister zdrowia Marek Balicki. Jego zdaniem, wypracowanie takiego podziału środków, który będzie sprawiedliwy i możliwy do wdrożenia, to jedna z najtrudniejszych spraw. Jest to proces, który powinien być rozłożony na etapy i to dopiero jego początek - powiedział Balicki.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra zdrowia, w czasie obrad senackiej komisji powróciła kwestia uprawnień dla VIP-ów. Lubiński zgłosił poprawkę przywracającą przywileje w opiece zdrowotnej czterem osobom w kraju: prezydentowi, premierowi, marszałkowi Sejmu i Senatu, a w przypadku prezydenta i premiera - także ich rodzinom.
Lubiński wystąpił też z wnioskiem o przywrócenie prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej akredytowanemu w Polsce personelowi konsularnemu i dyplomatycznemu.
Sejm w ubiegły piątek przyjął - zaproponowaną przez Platformę Obywatelską - kontrowersyjną zmianę przepisów zakładającą pozbawienie wszystkich VIP-ów przywilejów w opiece zdrowotnej, m.in. prawa do korzystania z dodatkowej pomocy w czasie choroby. Zmiana ta oznaczała także, że dyplomaci akredytowani w Polsce, z których państwami Polska zawarła umowy o świadczeniu usług medycznych, zostaną pozbawieni bezpłatnej opieki zdrowotnej. Nie są oni bowiem ubezpieczonymi w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.