Senat poparł pakiet 6 ustaw zdrowotnych
Senat poparł pakiet sześciu ustaw zdrowotnych, które wcześniej przyjął Sejm. Senatorowie odrzucili natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość.
Senat nie zgodził się m.in., aby przekształcanie ZOZ-ów w spółki prawa handlowego mogło się odbywać z zachowaniem 51% udziałów samorządu. Odrzucono także poprawkę, aby szpitale mogły przeznaczać wypracowany zysk wyłącznie na działalność statutową.
Senatorowie wprowadzili natomiast zmiany dotyczące rozszerzenia uprawnień dla pracowników ZOZ-ów. Zgodnie z nimi, w Zakładach Opieki Zdrowotnej będą tworzone stanowiska kierownicze dla pielęgniarek. Pracownicy ZOZ-ów będą mieli prawo do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych. Biały personel będzie mógł również ubiegać się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.
Senat poparł również ustawę o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia i wprowadził do niej poprawki. Ustawa ta w większości sankcjonuje przepisy już obowiązujące w rozporządzeniach. Określa tryb powoływania i odwoływania konsultantów w ochronie zdrowia, zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim.
Senatorowie opowiedzieli się również za ustawą określającą zasady przyznawania akredytacji placówkom udzielającym świadczeń medycznych i wprowadził do niej poprawki. Ustawa ta reguluje możliwość wystąpienia przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych z wnioskiem o potwierdzenie spełniania określonych standardów ich udzielania.
Potwierdzenie ma wydawać minister zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, w formie certyfikatu. W przypadku, gdy podmiot nie spełnia wymaganych standardów, nastąpi odmowa akredytacji.
Pakiet ustaw zdrowotnych trafi teraz do Sejmu. Prezydent Lech Kaczyński już zapowiedział, że zawetuje ustawy.