Senat o zdrowiu
Senacka komisja zdrowia rozpoczęła prace nad ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Ustawę uchwalił w ubiegłym tygodniu Sejm.
Jeśli senatorowie wniosą poprawki, to ustawa wróci do Sejmu, jeszcze w sierpniu. Potem trafi do prezydenta. Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku tak, by Narodowy Fundusz Zdrowia mógł kontraktować świadczenia na rok przyszły zgodnie z nową ustawą.
Jedną z kontrowersyjnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów jest pozbawienie przywilejów w opiece zdrowotnej najwyższych urzędników w państwie, w tym także prezydenta, premiera i marszałków Sejmu i Senatu. Wykreślenie tego artykułu oznacza także, że dyplomaci akredytowani w Polsce, z których państwami Polska zawarła umowy o świadczeniu usług medycznych, będą pozbawieni bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Minister zdrowia Marek Balicki uważa, że przywileje powinny być zachowane dla czterech osób w państwie: prezydenta, premiera oraz marszałków Senatu i Sejmu oraz ich rodzin. Takie przywileje - według ministra - powinni mieć także dyplomaci akredytowani w Polsce.(ab)