Trwa ładowanie...
d3bi9kg
27-06-2009 02:20

Senat nie chce zmieniać konstytucji

Senat prawdopodobnie odrzuci projekt zmiany konstytucji, która zamykałaby osobom skazanym prawomocnym wyrokiem drogę do parlamentu. Według "Rzeczpospolitej", senatorowie mają zamiar rozwiązać tę kwestię na poziomie ustawy, a nie ustawy zasadniczej.

d3bi9kg
d3bi9kg

Sejm przyjął ustawę o zmianie konstytucji 7 maja niemalże jednogłośnie (404 posłów za, nikt przeciw, dziewięciu się wstrzymało). Do art. 99 dodano ustęp 3: "Wybrana do sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".

Jestem przekonany, że w Senacie nie dojdzie do uchwalenia tej nowelizacji - mówi "Rzeczpospolitej" Stanisław Piotrowicz z PiS, przewodniczący Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

- Zaproponujemy inne rozwiązanie niż zmiana konstytucji - zapowiada Piotr Zientarski, szef Komisji Ustawodawczej.

Z informacji gazety wynika, że senatorowie myślą o tzw. normie blankietowej w konstytucji, czyli dopisaniu do właściwego artykułu odesłania do szczegółowej ustawy, np. ordynacji wyborczej. I to w ustawie, a nie w konstytucji, znalazłby się odpowiedni przepis.

d3bi9kg

Pomysł senatorów popierają eksperci, którzy podkreślają, że konstytucję powinna cechować stałość. Konstytucjonaliści uważają też, że jeśli jakiś problem prawny można rozwiązać aktem o niższej randze niż konstytucja, to nie warto nowelizować ustawy zasadniczej.

- Jeżeli projektowana nowelizacja zostanie dokonana, będziemy krajem, w którym jedynie dla poprawienia wizerunku parlamentu dokonuje się zmiany konstytucji - napisał w ekspertyzie dr Ryszard Piotrowski, prawnik z UW.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj