PolskaSenat. Kolejne zmiany w sądownictwie

Senat. Kolejne zmiany w sądownictwie

Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o godz. 13 rozpoczęła prace nad całym pakietem ustaw dotyczących sądownictwa. Kilka minut po godz. 15 komisja przyjęła projekt bez poprawek. W piątek przepisy przegłosowano w Sejmie, a dzień wcześniej przeszły przez sejmowa komisję.

Senat. Kolejne zmiany w sądownictwie
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Radosław Rosiejka

Projekt, którym zajmowała się senacka komisja dotyczył zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach powszechnych. Jak napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN".

Obecny na komisji wiceminister sprawiedliwość Łukasz Piebiak stwierdził, że kolejna nowelizacja przepisów jest spowodowana tym, że ani prezydent, ani posłowie, ani ministerstwo sprawiedliwości nie przewidział, że "dojdzie do próby zablokowania procesu naboru sędziów do Sądu Najwyższego". A z taki pomysł zaproponowali sędziowie zrzeszeni w stowarzyszeniu sędziów Iustitia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)