Trwa ładowanie...

Seks-skandale ojca założyciela spowodują upadek zakonu?

Skandale seksualne o. Marciala Maciela Degollado mogą doprowadzić do upadku zakonu Legionistów Chrystusa. - Dowiedzieliśmy się o nim czegoś trudnego do zrozumienia - przyznali zakonnicy, którzy do niedawna odrzucali wszelkie oskarżenia - pisze "Gazeta Wyborcza"

Seks-skandale ojca założyciela spowodują upadek zakonu?Źródło: PAP/EPA, fot: J.L. Pino
d2z907p

Legioniści Chrystusa uchodzili do niedawna za jeden z największych sukcesów duszpasterskich współczesnego Kościoła, a ich zmarły przed rokiem założyciel o. Marcial Maciel Degollado był podziwiany w Watykanie za ciągły wzrost powołań kapłańskich dla swego zgromadzenia nawet w zeświecczonej Europie Zachodniej. - Atakują nas, bo chcą zranić Jana Pawła II - tak zwykle bronili się legioniści przed oskarżeniami o. Maciela o pedofilię, które pojawiły się już w 1997 r.

Ojciec założyciel uchodził wśród legionistów za najwyższy autorytet. Po jego śmierci niektórzy nawet wierzyli, że czeka go rychła beatyfikacja.

Przełom przyszedł przed kilkunastu dniami, kiedy następca Marciala Maciela - o. Álvaro Corcuera wyruszył w podróż po podległych sobie domach zakonnych z listem, w którym otwarcie przyznaje, że w życiu założyciela legionistów były rzeczy, które "ranią i zaskakują".

d2z907p

W liście nie padły konkrety, ale - jak twierdzą włoscy watykaniści, potwierdzone przez władze zakonu oskarżenia, dotyczą nie tylko wykorzystywania seksualnego co najmniej kilkunastu kleryków i uczniów szkół prowadzonych przez legionistów. Samodzielne śledztwo legionistów prowadzone bez udziału Watykanu dowiodło też, że o. Marcial Maciel był przez dłuższy czas związany z kobietą, a ich córka ma obecnie ponad 20 lat.

- Legionistom grozi teraz upadek. Są w szoku - tłumaczy Sandro Magister z tygodnika "L'Espresso", bo dotychczas członkowie żadnego innego katolickiego zakonu nie musieli się przyglądać kompromitacji założyciela wynoszonego wcześniej na piedestał.

Założony w latach 40. zakon ma obecnie ok. 800 księży, 2,5 tys. seminarzystów oraz blisko 70 tys. kobiet i mężczyzn stowarzyszonych głównie w swej świeckiej filii Regnum Christi.

d2z907p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z907p
Więcej tematów