Sekretarz stanu USA złożył wizytę w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Polska i Europa potrzebują obecności silnych Stanów Zjednoczonych, dlatego
Polska popiera budowę amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, witając w Łasku sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. Oprócz deklaracji na temat obronności, amerykański polityk odznaczył polskiego podpułkownika z jednostki GROM za wybitne osiągnięcia w służbie w trakcie misji w Afganistanie.
- Polska i Europa potrzebują silnych i obecnych tutaj Stanów Zjednoczonych, przewodzących NATO opartej na niezawodności kolektywnej obrony swoich członków i rosnących realnych zdolnościach wojskowych - mówił szef MON.
Amerykanie w bazie w Łasku
- Dlatego wspieramy program obrony przeciwrakietowej, przyjmując na swoje terytorium bazę, która ma powstać w 2018 roku w Redzikowie. Jesteśmy przekonani, że wszystkie terminy i założenia dotyczące tarczy stworzą nową jakość w amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - dodał szef MON.
- Tutaj rok temu przybyli na stałe do nas amerykańscy żołnierze. Potwierdziło to nasze tradycyjne więzi pogłębione braterstwem broni w Kosowie, Iraku i Afganistanie - powiedział Siemoniak w 32. Bazie Lotnictwa taktycznego w Łasku.
Zaapelował, by współpraca obronna z USA odbywała się na zasadach "pełnego partnerstwa", obejmując również "przepływ wiedzy i technologii do polskiego przemysłu". - To także element naszego sojuszu - podkreślił Siemoniak.
"Sojusz działa i jest mocny"
- W tej bazie widzimy teraz doskonały przykład, że nasz sojusz działa i jest mocny. Nadal będziemy w niego inwestować. Nie spoczniemy na laurach - deklarował z kolei Kerry w swoim wystąpieniu. Ocenił też, że polsko-amerykańskie partnerstwo jest mocne i stale się umacnia.
Przypomniał, że w Polsce trwają obecnie ćwiczenia sił odpowiedzi NATO, w których biorą udział i Polacy, i Amerykanie. - W najbliższych latach nasza możliwość reagowania na szybko zmieniającą się sytuację na świecie i na szybko pojawiające się zagrożenia będzie wymagała więcej niż jednego testu - ocenił Kerry.
Dlatego - dodał - bardzo ważne jest, że Polska zamierza inwestować miliardy dolarów w swoją obronność i podejmuje działania ważne dla partnerstwa z USA oraz przyszłości NATO.
- Dokonując tej inwestycji, Polska pokazuje, że zobowiązanie do działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa jest właściwym przesłaniem dla wszystkich członków NATO - mówił sekretarz stanu USA. Zadeklarował amerykańską gotowość do pomocy Polsce w tym względzie.
Nawiązał też do bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość gen. Kazimierza Pułaskiego. Ocenił, że w Łasku USA i Polska kontynuują partnerstwo, które Pułaski zapoczątkował.
Polak z amerykańskim odznaczeniem
W czasie wizyty Kerry'ego odznaczony został płk Wojciech Bagan z jednostki wojskowej GROM, który otrzymał Meritorious Service Medal - Medal za Chwalebną Służbę - za zasługi, jakie wniósł dowodząc polskim zespołem zadaniowym wojsk specjalnych w ramach operacji Enduring Freedom i ISAF od marca do sierpnia 2011 r. Amerykanie uznali, że dowodzony przez Bagana pododdział żołnierzy GROM znacząco przyczynił się do sukcesu sojuszniczej operacji w Afganistanie, docenili też zaangażowanie polskiego oficera w koordynację działań specjalnych podczas służby w jednym z regionalnych dowództw, uznali, że przyczynił się do powodzenia całej misji ISAF.
Kerry powiedział o ppłk. Baganie, że jego dzielność jest świadectwem odwagi i charakteru polskiego narodu oraz doskonałym uzasadnieniem tego, że Stany Zjednoczone z dumą zaliczają Polskę do swoich najbliższych przyjaciół. "Przez ponad 10 lat tysiące polskich żołnierzy, mężczyzn i kobiet, ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi w Afganistanie stanęło w walce w ramach NATO jako sojusznicy i partnerzy" - mówił Kerry.
Meritorious Service Medal jest przyznawany za wybitne osiągnięcia w służbie podczas misji wojskowych.
Kim jest ppłk Bagan?
Jak poinformowało Dowództwo Wojsk Specjalnych, ppłk Bagan służy w GROM od kilkunastu lat. Kilkukrotnie brał udział w misjach poza granicami państwa, w tym w Iraku oraz w Afganistanie. Ukończył szereg kursów specjalistycznych, w tym m.in. kurs "Program on Terrorism and Security Studies" prowadzony w George C. Marshall European Center for Security Studies w Niemczech oraz kursy w Joint Special Operations University w Stanach Zjednoczonych.
W uznaniu dotychczasowych zasług ppłk Bagan został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową lub za inny czyn zapewniający sukces operacji lub akcji bojowej. Minister obrony narodowej wyróżnił go złotym medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju", przyznano mu również Gwiazdę Iraku oraz Gwiazdę Afganistanu. Był również wyróżniany przez przełożonych różnych szczebli dowodzenia.