Trwa ładowanie...

Sekretarz stanu USA w Moskwie: nie mogą nas łączyć takie relacje

Obecnie stosunki na linii Stany Zjednoczone-Rosja znajdują się na niskim poziomie. Cechuje je niski poziom zaufania. To ocena, wyrażona w Moskwie przez sekretarza stanu USA Rexa Tillersona po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Jak podkreślał "wiodących potęg atomowych nie mogą łączyć takie relacje". Co przeszkadza? Brak "pełnego postępu w sprawie porozumień mińskich" - uważa Tillerson.

Sekretarz stanu USA w Moskwie: nie mogą nas łączyć takie relacjeŹródło: PAP/EPA, fot: Sergiei Chirikov
d2kteh3

Ławrow: obie strony potwierdzają zaangażowanie w walce z terroryzmem

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział po rozmowach z Rexem Tillersonem, że obie strony potwierdziły wspólne zaangażowanie na rzecz "bezkompromisowej walki z terroryzmem międzynarodowym".

Na konferencji prasowej po rozmowach Ławrow wyjaśnił, że poruszono m.in. temat sytuacji na Ukrainie; jak mówił, obie strony mają tu wspólne stanowisko - porozumienia mińskie powinny być wypełnione.

Ławrow zapewnił, że Rosja jest otwarta na dialog ze Stanami Zjednoczonymi, a zarazem będzie oczekiwać wzajemności z ich strony.

d2kteh3

Tillerson: możliwe oskarżenie el-Asada o zbrodnie wojenne

Definitywne rozwiązanie ws. wojny w Syrii nie przewiduje roli dla obecnego prezydenta Baszara el-Asada ani jego rodziny - powiedział szef dyplomacji USA Rex Tillerson. Asad powinien zostać odsunięty od władzy w sposób uporządkowany - dodał.

Sekretarz stanu USA oświadczył, że niedawny atak z użyciem broni chemicznej w Syrii został zaplanowany i przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe. Reżim w Damaszku ponad 50 razy użył bomb chlorowych i broni chemicznej innego rodzaju - powiedział.

Możliwe, że wraz z upływem czasu i gromadzeniem się dowodów przekroczony zostanie próg pozwalający na formalne oskarżenie prezydenta Syrii Baszara el-Asada o zbrodnie wojenne - podkreślił Tillerson.

Moskwa gotowa do wznowienia memorandum ws. bezpieczeństwa lotów

Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem potwierdził gotowość Moskwy do wznowienia zawartego z USA memorandum ws. bezpieczeństwa lotów i zapobiegania incydentom w Syrii - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Putin "potwierdził naszą gotowość, by powrócić do stosowania memorandum, biorąc pod uwagę, że wyraźnie zostanie potwierdzony pierwotny cel działań sił lotnictwa koalicji amerykańskiej oraz lotnictwa Federacji Rosyjskiej w walce z Państwem Islamskim i Frontem al-Nusra - powiedział Ławrow na wspólnej konferencji z Tillersonem.

d2kteh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kteh3
Więcej tematów