Trwa ładowanie...
08-05-2014 05:48

Sekretarz generalny NATO w Warszawie o kryzysie ukraińskim

Konflikt na Ukrainie i odpowiedź Sojuszu Północnoatlantyckiego na to, co się na Wschodzie dzieje - to główne tematy rozmów sekretarza generalnego NATO w Polsce. Anders Fogh Rasmussen w Warszawie jest od wczoraj. Rozmawiał już z ministrami spraw zagranicznych i obrony. Dziś spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Sekretarz generalny NATO w Warszawie o kryzysie ukraińskimŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
dl4xq73
dl4xq73

Anders Fogh Rasmussen mówił wczoraj, że nie ma na razie sygnałów świadczących o tym, że Rosjanie rzeczywiście wojska znad granicy z Ukrainą wycofują. - Dlatego nadal wzywamy Rosję do wycofania się, do spełnienia międzynarodowych zobowiązań i do zaangażowania się w konstruktywny proces polityczny - powiedział szef NATO.

Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski poinformował, że wizyta sekretarza generalnego będzie dotyczyła omówieniu z jednej strony sytuacji za wschodnią granicą Polski, jak i adekwatnej na to reakcji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Bronisław Komorowski, który dwa dni temu gościł w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym powiedział, że z sekretarzem generalnym NATO będzie rozmawiać także o tym, co można zrobić, by zachęcić kraje członkowskie sojuszu do zwiększonego wysiłku na rzecz finansowania własnych sił zbrojnych, a więc i finansowania pośrednio także i NATO.

Zaznaczył, że Polska na tym tle jawi się dobrze, bo przeznacza na obronność 1,95 procent PKB. W opinii prezydenta, czas jednak rozpocząć debatę, czy nie warto wrócić do wydatkowania na poziomie 2 procent.

W Warszawie Anders Fogh Rasmussen rozmawia także o przygotowaniach do wrześniowego szczytu NATO w Walii.

dl4xq73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl4xq73
Więcej tematów