Trwa ładowanie...
d34isq5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sekretarz Episkopatu: pary niesakramentalne są dyskryminowane

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch biskup Nunzio Galantino przyznał, że pary żyjące w związkach niesakramentalnych są w Kościele dyskryminowane. Tymczasem także i ci ludzie powinni czuć się w Kościele, zwłaszcza w czasie mszy, jak w domu - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sekretarz Episkopatu: pary niesakramentalne są dyskryminowane
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d34isq5

Kościół "powinien sprawić, aby jak w domu czuli się w nim wszyscy, którzy do niego należą" - oświadczył bp Galantino w wystąpieniu podczas sympozjum kościelnego w Orvieto w środkowych Włoszech.

Również - przypomniał - pary, których sytuacja małżeńska jest "nieuregulowana", są chrześcijanami. - Należą do Kościoła, ale niekiedy patrzy się na nich z uprzedzeniem - mówił hierarcha, cytowany przez media.

- Musimy szczerze przyznać - powiedział - że do ciężaru, jakim jest niedopuszczanie do sakramentów, dochodzi niesłusznie coś dodatkowego, co trzeba odpokutować, to znaczy faktyczna dyskryminacja.

d34isq5

Chrześcijanin nie powinien nikogo dyskryminować - podkreślił przedstawiciel włoskiego episkopatu. Przyznał, że tak się jednak dzieje. W tym kontekście wymienił między innymi osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki, a także pary żyjące bez ślubu.

Biskup Galantino stwierdził następnie, że Kościół, który zgodnie ze wskazaniami papieża Franciszka musi wychodzić do ludzi, nie może być "obwarowaną twierdzą obronną", ani "miejscem, które czeka na odwiedziny".

Kościół musi być "otwarty i gościnny, musi skracać dystans i występować z inicjatywą" - mówił włoski biskup.

Na październik papież Franciszek zwołał w Watykanie synod na temat duszpasterstwa rodzin, w trakcie którego ma zostać przedyskutowana także kwestia sytuacji osób rozwiedzionych będących w nowych związkach i z tego powodu wykluczonych z sakramentów. W Kościele, także wśród watykańskich hierarchów, ścierają się różne poglądy na tę sprawę.

d34isq5

Podziel się opinią

Share

d34isq5

d34isq5
Więcej tematów