Trwa ładowanie...

Sejmowy zespół ds. sanitaryzmu u premiera i prezesa PiS. Trzy godziny rozmów

Blisko trzy godziny trwało spotkanie członków sejmowego zespołu ds. sanitaryzmu z przedstawicielami rządu i parlamentu. Miało ono wyjaśnić zamieszanie wokół tzw. ustawy Hoca, która zakłada weryfikację covidową u pracowników. Posłowie z zespołu zapowiedzieli, że nie zmienią zdania w tej sprawie.

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Źródło: Getty Images
d2kt9uu
d2kt9uu

Na spotkaniu, które odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z członkami zespołu spotkali się m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Nasi rozmówcy oceniają spotkanie jako "merytoryczne" i "spokojne", choć posłowie z sejmowego zespołu ds. sanitaryzmu zapowiedzieli, że pozostaną przy swoich zdaniach w sprawie tzw. ustawy Hoca.

- Nie poprzemy tej ustawy – powiedział nam jeden z uczestników. Przyznał przy tym, że rozmowa dotyczyła także szczepień, nie było jednak podczas niej mowy o obowiązkowych szczepieniach dla wszystkich.

Tylu ludzi zmarło na COVID-19 w Polsce. "Straszne statystyki"

Spotkanie w KPRM. "Ozdrowienie atmosfery"

- Rozmawialiśmy też generalnie o problemach długofalowych związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia - powiedziała nam osoba uczestnicząca w spotkaniu.

d2kt9uu

Jak usłyszeliśmy, posłów nie informowano o ewentualnym wprowadzeniu nowych obostrzeń antycovidowych. Z relacji wynika, że spotkanie w KPRM miało służyć "ozdrowieniu atmosfery" w klubie PiS i wyjaśnieniu stanowisk każdej ze stron.

- Prezes Kaczyński chciał usłyszeć nasze argumenty bezpośrednio i usłyszał. To była dobra decyzja. Dobrze, że to spotkanie się odbyło - mówi jego uczestnik.

Po spotkaniu posłanka Anna Siarkowska, przewodnicząca zespołu ds. sanitaryzmu, napisała na Twitterze: "Wykazywaliśmy bezprawność i bezsens sanitarnej segregacji. Ubolewam, że nasze argumenty merytoryczne nie zostały przyjęte".

Samowola ministra Niedzielskiego? Powołał się na władze PiS

Adam Niedzielski odniósł się we wtorek do obowiązku szczepień. W rozmowie z TVN24 stwierdził, że całe kierownictwo PiS jest za obowiązkowymi szczepieniami dla wszystkich Polaków. Jak się okazało, swych wniosków nie konsultował z władzami partii.

d2kt9uu

- Pan minister nie otrzymał uprawnień, które pozwalałaby mu wygłaszać tego typu tezy - podkreślił w rozmowie z WP ważny polityk partii rządzącej.

- Żeby była jasność: nasze ugrupowanie szczepienia popiera. Zachęcamy, namawiamy, bo to jedyna droga do wyjścia z pandemii. Ale powszechny obowiązek jest dziś wykluczony - i tu nie chodzi tylko o Polskę. W tych nielicznych krajach, gdzie wprowadza się lub próbuje wprowadzić obowiązek szczepień dla wszystkich, wybuchają protesty. Należy działać tak, żeby do tego nie doprowadzić, bo to przynosi skutek odwrotny od zamierzonego - poinformował Wirtualną Polskę jeden z polityków PiS.

Pogląd potwierdził premier: - Nie ma planów wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wszystkich obywatelipowiedział Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Na jakich informacjach opierał się minister Adam Niedzielski, mówiąc o rzekomym przekonaniu kierownictwa PiS do obowiązkowych szczepień dla wszystkich, zapytaliśmy jego rzecznika. Wojciech Andrusiewicz nie chciał jednak odpowiedzieć. Odesłał do wywiadu z ministrem zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kt9uu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kt9uu
Więcej tematów