PolskaSejmowe komisje za wydłużeniem służby wojskowej

Sejmowe komisje za wydłużeniem służby wojskowej

Sejmowe komisje obrony narodowej oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały za wydłużeniem do 63. roku życia czasu służby na niektórych stanowiskach wojskowych m.in. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

06.05.2010 | aktual.: 06.05.2010 12:47

Obecnie żołnierze zawodowi podlegają obligatoryjnemu zwolnieniu ze służby wojskowej po osiągnięciu 60 lat. Posłowie z podkomisji pracowali od jakiegoś czasu nad projektem ustawy, który stwarzał możliwość wyznaczania wysokich rangą wojskowych na stanowiska maksymalnie do 65. roku życia, jednak dotyczyło to tylko struktur i organizacji międzynarodowych.

Po tragedii pod Smoleńskiem, w której zginęło kilku najwyższych rangą wojskowych w polskiej armii, zdecydowano o rozszerzeniu zakresu stosowania regulacji także na najwyższych rangą dowódców - szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, dowódców rodzajów sił: Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych oraz szefa Inspektoratu Wsparcia. Jednocześnie posłowie sejmowych komisji opowiedzieli się za określeniem górnej granicy wieku na 63 lata.

Zmiany w tym zakresie zostaną wprowadzone przy okazji prac nad poselskim projektem noweli o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W środę w tej sprawie rozmawiało prezydium komisji obrony narodowej z marszałkiem sejmu Bronisławem Komorowskim. Szybkie wprowadzenie zmian ma związek między innymi z planowaną na piątek nominacją gen. Mieczysława Cieniucha na nowego szefa sztabu generalnego. Oficer ma obecnie 59 lat i po ukończeniu 60. roku życia musiałby odejść z nowego stanowiska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)