Trwa ładowanie...
d1z2uik
06-05-2010 12:25

Sejmowe komisje za wydłużeniem służby wojskowej

Sejmowe komisje obrony narodowej oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały za wydłużeniem do 63. roku życia czasu służby na niektórych stanowiskach wojskowych m.in. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

d1z2uik
d1z2uik

Obecnie żołnierze zawodowi podlegają obligatoryjnemu zwolnieniu ze służby wojskowej po osiągnięciu 60 lat. Posłowie z podkomisji pracowali od jakiegoś czasu nad projektem ustawy, który stwarzał możliwość wyznaczania wysokich rangą wojskowych na stanowiska maksymalnie do 65. roku życia, jednak dotyczyło to tylko struktur i organizacji międzynarodowych.

Po tragedii pod Smoleńskiem, w której zginęło kilku najwyższych rangą wojskowych w polskiej armii, zdecydowano o rozszerzeniu zakresu stosowania regulacji także na najwyższych rangą dowódców - szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, dowódców rodzajów sił: Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych oraz szefa Inspektoratu Wsparcia. Jednocześnie posłowie sejmowych komisji opowiedzieli się za określeniem górnej granicy wieku na 63 lata.

Zmiany w tym zakresie zostaną wprowadzone przy okazji prac nad poselskim projektem noweli o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W środę w tej sprawie rozmawiało prezydium komisji obrony narodowej z marszałkiem sejmu Bronisławem Komorowskim. Szybkie wprowadzenie zmian ma związek między innymi z planowaną na piątek nominacją gen. Mieczysława Cieniucha na nowego szefa sztabu generalnego. Oficer ma obecnie 59 lat i po ukończeniu 60. roku życia musiałby odejść z nowego stanowiska.

d1z2uik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z2uik
Więcej tematów