PolskaSejmowa komisja za zniesieniem wiz do USA

Sejmowa komisja za zniesieniem wiz do USA

Przyjęcie rezolucji w sprawie
zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli RP, podróżujących do
Stanów Zjednoczonych, zarekomendowała Sejmowi komisja spraw zagranicznych.

20.05.2003 | aktual.: 20.05.2003 16:00

"Sejm RP wzywa władze Stanów Zjednoczonych Ameryki do zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli polskich" - głosi projekt rezolucji. Podpisało się pod nim ok. 50 posłów z większości klubów sejmowych.

W uzasadnieniu podkreślono, że Polska jest sojusznikiem USA, czego wyrazem jest m.in. udział polskich wojsk w operacji "Iracka Wolność".

"W ostatnim czasie słyszymy od najwyższych przedstawicieli administracji USA wiele słów o przyjaźni, uznaniu dla profesjonalizmu i odwagi naszych żołnierzy. Z drugiej strony jednak nadal wymaga się od nas wiz upoważniających do przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiz, które w dodatku nie gwarantują prawa wjazdu na obszar USA" - zauważyli wnioskodawcy. Zaznaczyli, że obywatele USA podróżują do Polski bez wiz.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk (SKL) podkreśliła, że rezolucja byłaby silnym wsparciem dla ministra spraw zagranicznych i "dodatkową kartą w talii" podczas negocjacji z USA na temat obowiązku wizowego.

Wątpliwości co do skuteczności rezolucji wyraził jedynie Aleksander Małachowski (UP). Poseł zwrócił uwagę na dużą liczbę Polaków pracujących nielegalnie w USA, co jest poważnym argumentem przeciw zniesieniu wiz dla obywateli naszego kraju.

Według amerykańskich przepisów z ruchu bezwizowego do USA mogą korzystać tylko obywatele tych państw, w których odsetek odmów wydania wizy nie przekraczał 3%. Według podsekretarza stanu w MSZ Sławomira Dąbrowy w Polsce procent odrzucenia wniosków o wizę amerykańską jest "kilkunastokrotnie wyższy".

Przedstawiciel MSZ wyjaśnił, że negocjacje wizowe między Polską a USA są intensywne i dotyczą wielu aspektów (przede wszystkim trzech zagadnień: zniesienia wiz, zmniejszenia opłat za czynności konsularne oraz godnego traktowania obywateli polskich zawracanych z granicy USA).

"Obie strony przedstawiają swoje argumenty. Strona amerykańska przyznaje Polsce pewne racje w rozmowach, ale dotychczas nie wykazała gotowości przyznania nam racji do tego stopnia, by zmienić coś w swoim ustawodawstwie. Dążymy do tego, by przynajmniej zmieniła się praktyka" - powiedział Dąbrowa.

Źródło artykułu:PAP
usasejmkomisja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)