Trwa ładowanie...
d3myra5
14-12-2006 11:05

Sejm znowelizował ustawę o KRS

Sejm znowelizował ustawę o
Krajowej Radzie Sądownictwa, która zakłada odroczenie wejścia w
życie - do 2011 roku - samodzielności finansowej KRS. Za
nowelizacją było 226 posłów, przeciw 191, nikt nie wstrzymał się
od głosu.

d3myra5
d3myra5

Zgodnie z konstytucją, KRS jest samodzielnym, centralnym organem państwowym, ma strzec niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Konstytucja gwarantuje finansową samodzielność KRS, ale decyzją Sejmu, w 2003 r. odroczono wejście w życie przepisów w tym zakresie do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, Rada powinna zyskać samodzielność od 1 stycznia 2007 r.

Nowela przyjęta przez Sejm zakłada, że w budżecie państwa - do 31 grudnia 2010 r. - nie będzie tworzona część dotycząca KRS, a działalność Rady nadal będzie finansowana przez Kancelarię Prezydenta.

d3myra5

Przewodniczący KRS Stanisław Dąbrowski przed głosowaniem zapowiedział, że jeśli Sejm uchwali nowelizację, to Krajowa Rada Sądownictwa będzie musiała ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

W wystąpieniu podczas pierwszego czytania projektu ustawy obszernie uzasadniałem, że stan przyporządkowania KRS pod względem administracyjnym, organizacyjnym i budżetowym Kancelarii Prezydenta, uniemożliwia KRS skuteczne wykonywanie jej podstawowego zadania - strzeżenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów - powiedział Dąbrowski.

Jak dodał, samodzielność KRS proponuje się odroczyć po raz trzeci.

Uchwalenie ustawy i wejście jej w życie oznaczać będzie, że stan niemożności wykonywania przez KRS obowiązków konstytucyjnych będzie trwać do roku 2011 - podkreślił Dąbrowski.

d3myra5

Jego zdaniem, wątpliwości budzi też sposób procedowania nad projektem. Nagłe poszerzenie zakresu zmiany dotychczasowej ustawy na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka 12 listopada, dokonane zostało bez zasięgnięcia opinii KRS - zaznaczył.

Przewodniczący komisji Cezary Grabarczyk (PO) mówił, że po kategorycznym stanowisku przewodniczącego KRS o niekonstytucyjności ustawy, marszałek Sejmu Marek Jurek powinien zdjąć z porządku dziennego głosowanie w tej sprawie.

Poseł PiS Karol Karski pytał retorycznie, czy prawdą jest, że KRS nie jest organem wymiaru sprawiedliwości oraz czy KRS nie składa się z sędziów, a z przedstawicieli Sejmu, Senatu i prezydenta.

Przed chwilą w wypowiedzi posła Karskiego mieliśmy do czynienia z szantażem politycznym- ocenił Marek Sawicki z PSL.

Z kolei poseł sprawozdawca Arkadiusz Mularczyk (PiS) podkreślił, że dotychczas nie było zarzutów i zastrzeżeń, co do funkcjonowania KRS. Dlatego też na posiedzeniu komisji przyjęliśmy, iż ten projekt jest w pełni uzasadniony - zaznaczył.

Nowela trafi teraz do Senatu.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj