Sejm zdecyduje, czy nowelizować ustawę o referendum
W środę przed południem Komisja Ustawodawcza zajmie się projektem nowelizacji ustawy referendalnej. Potem okaże się czy Sejm, podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia, zajmie się tym projektem. Zakłada on umożliwienie ujawniania frekwencji w czasie referendum.
Po wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów wicemarszałek Donald Tusk (PO) powiedział, że - wobec sprzeciwu LPR i Samoobrony - Sejm w środę rano zdecyduje w głosowaniu, czy włączyć ten projekt do porządku obrad. Według Kazimierza Marcinkiewicza (PiS), Konwent postanowił, że tak będzie, jeżeli jeszcze we wtorek sprawą zajęłaby się Komisja Ustawodawcza.
Tusk wyjaśnił, że zmiana proponowana w projekcie noweli złożonym przez Platformę, "w sposób jednoznaczny potwierdzi legalność podawania informacji o frekwencji w trakcie trwania głosowania".
Pomysły Platformy - dodał - "nikogo nie będą przymuszały do podawania frekwencji". "One spowodują, że zarówno komisje wyborcze, łącznie z Państwową Komisją Wyborczą, jak i ośrodki badania opinii publicznej, media, nie będą w konflikcie z prawem, jeśli zdecydują się podawać frekwencję" - tłumaczył.
Pierwszego dnia posiedzenia Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o ochronie praw lokatorów, przewidującym możliwość wprowadzenia wynajmu lokali na dowolny okres.
Dotychczasowe umowy, według ustawy z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, zawarte na okres krótszy niż 3 lata, były uznawane za zawarte na czas nieokreślony. Z projektu wynika, że obecnie jedynie samorządy nie będą mogły zawierać umów na czas nieokreślony, a wszyscy inni najemcy - na czas dowolny.
"Można oczekiwać, że w wyniku nowych regulacji zwiększy się liczba zawieranych umów najmu lokali mieszkalnych" - głosi uzasadnienie projektu. Według szacunków, na wynajmie mieszkań "na czarno" budżet państwa traci corocznie 0,3-0,5 mld zł, należnych mu z tytułu podatku.
W środę posłowie zajmą się także projektem nowelizacji ustaw: o podatku rolnym, podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym, który przewiduje zwolnienie z podatków użytkowników działek pracowniczych.
Zmiany mają zachować istniejące do końca 2002 r. zwolnienia dla Polskiego Związku Działkowców i jego członków w zakresie podatków od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.
Pierwszego dnia obrad posłowie omówią również projekt uchwały dotyczącej zrealizowania przez rząd ustaleń Traktatu Akcesyjnego dotyczących dofinansowania z budżetu państwa dopłat bezpośrednich dla rolników w latach 2004-2006.
W projekcie proponuje się, by zobowiązać rząd do uwzględnienia środków finansowych na dopłaty w projektach budżetów na lata 2004-2006.
W grudniu ubiegłego roku na szczycie UE w Kopenhadze ustalono, że w 2004 r. podstawowy poziom dopłat z Unii będzie wynosił 25% poziomu unijnego i stopniowo będzie dochodził do 100% w 2013 r. Wynegocjowano też, że dopłaty mogą być podwyższone odpowiednio do 55%, 60% i 65%, w trzech kolejnych latach członkostwa, jeżeli zostaną uzupełnione z budżetu krajowego.
W czwartek Sejm ma m.in. głosować projekt nowelizacji Prawa o aktach stanu cywilnego. Zakłada on, że w aktach stanu cywilnego pojawi się formularz zgłoszenia urodzenia dziecka. Projekt przewiduje także nałożenie na urzędy obowiązku wydawania zaświadczeń o zawarciu ślubu "konkordatowego", co do tej pory nie było jasne.
Natomiast w piątek posłowie mają ponownie głosować nad zmianą w składzie sejmowej komisji śledczej. LPR - według Romana Giertycha - do środy do wieczora zgłosi kolejny wniosek o powołanie w komisji swojego przedstawiciela, na miejsce Bohdana Kopczyńskiego, wyrzuconego z Ligi.