Sejm zdecydował ws. Westerplatte. Chodzi o budowę Muzeum II Wojny Światowej

Posłowie w ekspresowym tempie przyjęli wszystkie poprawki do specustawy ws. Westerplatte. Zakłada ona budowę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oznacza również przejęcie terenu Westerplatte od władz miasta przez władze centralne. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Sejm zdecydował ws. Westerplatte. Chodzi o budowę Muzeum II Wojny Światowej
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

19.07.2019 | aktual.: 30.03.2022 15:03

Posłowie nie mieli możliwości zadawania pytań. Po przegłosowaniu poprawek, Ryszard Terlecki zaapelował do Marszałka Sejmu, by debata zakończyła się bez pytań. Marek Kuchciński przychylił się do tego apelu i przeszedł do kolejnego punktu obrad Sejmu.

Wcześniej, Sejm przyjął wniosek formalny Jerzego Polaczka, posła Prawa i Sprawiedliwości, o głosowanie poprawek bez pytań.

Przyjęta w tym kształcie specustawa oznacza, że władze Gdańska straciły prawo do decydowania o terytorium Westerplatte.

Jako jeden z pierwszych decyzję parlamentu skomentował poseł PiS-u Kazimierz Smoliński. "Liczę, że Pan Prezydent szybko ją podpisze i niezwłocznie rozpoczniemy jej wdrażanie."

Specustawa wróciła do Sejmu po tym, jak senatorowie wprowadzili drobne poprawki w ustawie o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wyższa izba parlamentu debatowała nad specustawą od wtorku 9 lipca. Najpierw rozmawiały o niej komisje kultury i infrastruktury. Dzień później projekt przepisów trafił pod obrady plenarne. Senatorowie opozycji wnieśli o odrzucenie specustawy w całości. Bezskutecznie.

Rząd zarzuca miastu Gdańsk zaniedbanie Westerplatte. Podczas obrad jednej z komisji sejmowych posłanka Joanna Lichocka podkreślała, że, "Westerplatte trzeba odebrać z rąk polityków Platformy Obywatelskiej, ponieważ realizują politykę historyczną niezgodną z polską racją stanu".

Opozycja oraz samorząd mówią o próbie przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1325)