Qaqwqwrqw

Sejm zdecydował ws. Westerplatte. Chodzi o budowę Muzeum II Wojny Światowej

Posłowie w ekspresowym tempie przyjęli wszystkie poprawki do specustawy ws. Westerplatte. Zakłada ona budowę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oznacza również przejęcie terenu Westerplatte od władz miasta przez władze centralne. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Posłowie PiS na sali plenarnej
Sejm. Posłowie PiS na sali plenarnej (PAP)
Qaqwqwrqw

Posłowie nie mieli możliwości zadawania pytań. Po przegłosowaniu poprawek, Ryszard Terlecki zaapelował do Marszałka Sejmu, by debata zakończyła się bez pytań. Marek Kuchciński przychylił się do tego apelu i przeszedł do kolejnego punktu obrad Sejmu.

Wcześniej, Sejm przyjął wniosek formalny Jerzego Polaczka, posła Prawa i Sprawiedliwości, o głosowanie poprawek bez pytań.

Przyjęta w tym kształcie specustawa oznacza, że władze Gdańska straciły prawo do decydowania o terytorium Westerplatte.

Qaqwqwrqw

Jako jeden z pierwszych decyzję parlamentu skomentował poseł PiS-u Kazimierz Smoliński. "Liczę, że Pan Prezydent szybko ją podpisze i niezwłocznie rozpoczniemy jej wdrażanie."

Specustawa wróciła do Sejmu po tym, jak senatorowie wprowadzili drobne poprawki w ustawie o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wyższa izba parlamentu debatowała nad specustawą od wtorku 9 lipca. Najpierw rozmawiały o niej komisje kultury i infrastruktury. Dzień później projekt przepisów trafił pod obrady plenarne. Senatorowie opozycji wnieśli o odrzucenie specustawy w całości. Bezskutecznie.

Qaqwqwrqw

Rząd zarzuca miastu Gdańsk zaniedbanie Westerplatte. Podczas obrad jednej z komisji sejmowych posłanka Joanna Lichocka podkreślała, że, "Westerplatte trzeba odebrać z rąk polityków Platformy Obywatelskiej, ponieważ realizują politykę historyczną niezgodną z polską racją stanu".

Opozycja oraz samorząd mówią o próbie przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

Wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda podpisze ustawę ws. Wetserplatte. Jak wynika z medialnych doniesień, prezydent wyraził chęć szybkiej budowy nowego muzeum, które ma upamiętnić bohaterów września 1939 roku.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw