Sejm zajmie się kryzysem gazowym?

Przewodniczący sejmowej komisji gospodarki
Artur Zawisza (PiS) uważa, że sytuacja na rynku gazu powinna być
przedmiotem debaty na forum plenarnym Sejmu.

Zawisza powiedział, że należałoby wrócić do kwestii zerwania przez rząd Leszka Millera kontraktu na dostawy gazu z Norwegii, który miał zapewnić Polsce dywersyfikację dostaw.

Przewodniczący komisji gospodarki przypomniał, że w ubiegłej kadencji Prawo i Sprawiedliwość "bardzo uważnie studiowało raport NIK dotyczący gazu".
Doszło wtedy do ewenementu. Połączone sejmowe komisje Gospodarki, Skarbu Państwa odrzuciły raport NIK, choć sejmowe komisje nie mają do tego prawa - powiedział Zawisza.

W zdominowanym przez SLD Sejmie IV kadencji posłowie odrzucili raport NIK z 2004 r., w którym Izba napisała, że renegocjacja kontraktu gazowego z Rosją z 2003 roku niesie potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Najpoważniejsze zarzuty NIK w raporcie, przedstawionym latem 2004 r., to brak wiarygodnych prognoz dotyczących zapotrzebowania Polski na gaz ziemny, brak działań w sprawie dywersyfikacji zaopatrzenia, pogłębianie się uzależnienia od jednego dostawcy.

Izba wskazała osoby odpowiedzialne, jej zdaniem, za tę sytuację: byłego premiera Leszka Millera, b. wicepremiera Marka Pola i b. ministra gospodarki Jacka Piechotę.

Raport powstał po kontroli, którą Izba przeprowadziła od sierpnia 2002 roku do stycznia 2004 roku w resortach: gospodarki, Skarbu Państwa, infrastruktury oraz w kancelarii premiera, Urzędzie Regulacji Energetyki (URE), w spółkach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
i EuRoPol GAZ.

NIK uznała, że zawarcie kontraktu z Norwegami na dostawę gazu było uzasadnione. NIK stwierdziła, że działania rządu Jerzego Buzka zmierzające do dywersyfikacji źródeł importu gazu były celowe i zgodne z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2020 r.

Zdaniem Zawiszy, do sprawy braku dywersyfikacji dostaw gazu "trzeba będzie wrócić".
Na przykład przed komisją Prawdy i Sprawiedliwości(PiS postuluje powstanie takiej komisji w Sejmie - PAP) taka rzecz powinna być wyjaśniona. To zaś mogłoby skończyć się wnioskami do Trybunału Stanu - powiedział Artur Zawisza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)