Sejm za utworzeniem Centrum Pamięci Narodów Europy
Sejm przyjął uchwałę w sprawie
ustanowienia Centrum Pamięci Narodów Europy pod auspicjami Rady
Europy.
Rada Europy gwarantem międzynarodowego charakteru
"Sejm uznaje, że instytucja upamiętniająca tragiczne doświadczenia Europejczyków w XX wieku powinna mieć charakter międzynarodowy. Winna ona upamiętnić całość zbrodniczej działalności obu systemów totalitarnych: hitlerowskiego i komunistycznego" - głosi uchwała Sejmu.
W dokumencie napisano, że Centrum powinno działać pod auspicjami Rady Europy, bo będzie to "najlepszą gwarancją jego międzynarodowego charakteru i obiektywizmu prowadzonych w nim prac".
Warszawa a nie Berlin
Posłowie zaproponowali też, aby siedzibą Centrum została Warszawa - "miasto szczególnie doświadczone przez oba totalitaryzmy: hitlerowski i sowiecki".
"Każdy naród ma prawo do swej pamięci zbiorowej. Pamięć ta nie może być jednak wybiórcza. Nie można pomijać prawd trudnych, a często niewygodnych z punktu widzenia tożsamości narodu. W szczególności nie można dystansować się od historycznego kontekstu doświadczeń narodowych i przedstawiać skutków w oderwaniu od ich przyczyn" - napisano w uchwale polskiego Sejmu.
"W takim kierunku zmierza, niestety, dyskutowany ostatnio w Niemczech projekt utworzenia w Berlinie Centrum przeciw Wypędzonym" - zaznaczono. Posłowie przypomnieli też, że decyzja o przesiedleniach została podjęta podczas Konferencji w Poczdamie przez przywódców USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR.
"Sejm pamięta o cierpieniach ludzi przesiedlanych. Zarazem zwraca uwagę, że pomijanie powyższych faktów prowadzi do zafałszowania prawdy historycznej. Co więcej, sprzyja relatywizacji ocen, w której legalne przesiedlenie ludności niemieckiej stawiane jest na równi ze zbrodniami dokonywanymi przez faszystowskie Niemcy i komunistyczny Związek Sowiecki" - podkreślono w uchwale.
Poparcie inicjatywy
Posłowie zaapelowali do parlamentów krajów członkowskich Rady Europy o poparcie inicjatywy budowy Centrum pod auspicjami Rady Europy, a do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - o przedstawienie Komitetowi Ministrów stosownego zalecenia.
"Niech powołanie Centrum Pamięci Narodów Europy służy upamiętnieniu wszystkich ofiar zbrodniczych reżimów XX wieku i przyczyni się do spełnienia obowiązku pamięci spoczywającego na narodach Europy" - podkreślili polscy posłowie.
Marszałek Marek Borowski powiedział po głosowaniu, że przyjętą uchwałę prześle do wszystkich parlamentów europejskich.
Autorem projektu uchwały była Platforma Obywatelska. Tłem dla przygotowania projektu był głośno dyskutowany ostatnio projekt utworzenia w Berlinie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Z pomysłem takim wystąpił Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV), który chce stworzenia ośrodka poświęconego pamięci 15 mln Niemców, przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy Środkowej i Wschodniej.